Taşyünü Mantolama Nasıl Yapılır?

tasyunu-mantolama

Taşyünü mantolama, ince sıva uygulamaları arasında tüm uygulamaların içinden en yüksek kaliteyi belirleyen mantolama sistemi olarak öne çıkan bir mantolama sistemidir. Taşyünü mantolama, çok dayanıklı bir sistem olsa da uzun ömürlü ve kaliteli olarak uzun yıllar kalabilmesi için tüm malzemelerin birbiriyle uyumlu ve her malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. Birçok farklı firma, günümüzde taşyünü mantolama sisteminde kendi sistemlerini geliştirerek, mantolamayı bu şekilde yapmaya başlamıştır.

Taşyünü, bazalt taşının çok yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ile oluşan bir yalıtım maddesidir. Bazalt taşı, bir inorganik maddedir ve yerli olarak tedarik edilebilmektedir.

Taşyünü, kullanılacak emele veya yere göre değişik boyutlarda, farklı özelliklerde üretilebilir. Fark kaplama malzemeleri şeklinde üretilebilen bu izolasyon malzemesi, ısı izolasyonu, ses izolasyonu ve yangın izolasyonu ve akustik tertip etme emelleriyle piyasada sıkça kullanılmaktadır.

Taşyününün ısı iletkenliği 0.040 W/mK’dir. Böylesine düşük bir ısı iletkenliği olması taşyününü, piyasada en çok kullanılan ve en değerli izolasyon sistemi yapmaktadır.

Bunun yanı sıra taşyününün su buharı difüzyon direnç etmeni de 1’dir. Bu sayede buhar, binadan çıkarak nemsiz bir ortam oluşacaktır.

Taşyününü -50 derece ile 650 derece arasında dayanıklılığı bulunmaktadır. Dünyamızı incelediğimizde bu derecelerden daha düşük veya yüksek yerler olmadığından dolayı, taşyünü izolasyanu, dünyanın her yerinde kullanılabilmektedir.

Taşyününün sıcaklığa ve rutubete bu kadar dayanıklı olduğundan yola çıkarak hiçbir farklık olmayarak, boyutundaki kalıcılığının uzun yıllar devam edeceğini rahatlıkla dile getirebiliriz.

Taşyünü mantolama, genel mantolamaya nazaran farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bu uygulama, birbirleriyle uyumlu ve uygun malzemeler tercih edildiğinde hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olmaktadır.

Taşyünü mantolama yapılmadan önce, dış doğramalar ve denizlikler dış cepheye takılarak kaba bir inşaat uygulamasına geçilir. Ardından kullanılacak malzemeler özel ipler ve terazi yardımıyla bu cepheye yerleştirilir. Kullanılacak olan yalıtım malzemesinin arkasına mala ile özel yapıştırıcı sürülür. Bu özel yapıştırıcı, cephe yüzeyi dikkate alınarak farklı köşelere de sürülebilir. Mala yardımı ile harçlanan levhalar, yan yana ve alt alta su basman profile doğru sıralandıktan sonra özel taraklı mala yardımı ile yüzeye özel bir sıva uygulanır. Bu sıva hafif agregalı ve donatılı olmalıdır. Uygulanan bu sıva kurumadan elyaftan bir file giydirilir ve bu fileye astar atıldıktan sonra dekoratif kaplamalar yapılır.

Taşyünü mantolama fiyatları, birçok kişiye pahalı olarak gözükse de kullanıldıktan sonra kendini amorti etmektedir. Fiyat, bu aralıkta kullanılan malzemenin yapısı ve kalitesine göre değişmektedir.

 

Silikon Nedir? Silikon Çeşitleri Nelerdir?

silikon-cesitleri

Piyasada birçok kullanım alanına uygun olarak üretilen silikonlar bulunmaktadır. Silikonlar izolasyon, dolgu ve yapıştırma malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Şeffaf, gri, beyaz, siyah ve kahve renklerinde üretimi yapılmaktadır. Silikonların boyutları ve gramajları tercihe göre farklılık gösterebilir. Çünkü piyasada birçok boyuta ve gramajda ürün yer almaktadır.

Firmamız Kanyon Yapı tarafından satışa sunulan silikon çeşitlerinde mevcut alanlara uygulama yapıldıktan sonra ve ürün kuruduktan sonra elastik yapısında herhangi bir bozulma meydana gelmemektedir. Ayrıca silikonlarımız antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Uygulama sonrasında silikon ortalama 4 veya 8 saat içinde kurumaktadır. Ürünün kullanımı için silikon tabancası gerekmektedir ve firmamız tarafından satışa sunulan silikon çeşitlerinin fiyatı orta düzeydedir. Firmamız bünyesince satışa sunulan silikonlar, nötr silikon, cam silikonu, ağaç silikonu, dow corning markalı silikonlar ve soudal markalı silikonlar olarak ayrılmaktadır.

Nötr Silikon

Nötr silikon, şeffaf, beyaz, siyah, alüminyum, gri, kahverengi, altın meşe, antrasit gri, açık bronz ve bej renklerinde satılmaktadır. Nötr silikon, inşaatlarda, yapılarda ve binalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ürün sahip olduğu yüksek performanstan ve sızdırmazlık kalitesinden dolayı çok tercih edilmektedir.

Nötr silikon sahip olduğu yapı malzemelerinden dolayı, kokusuz kürleşebilmekte, kolay ve güçlü bir biçimde mevcut alana yapışabilmektedir. Birçok gözenekli ve gözeneksiz yapılarda herhangi bir astara ihtiyaç duyulmadan sorunsuz yapışma işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hiçbir inşaat malzemesi ile reaksiyona girmez ve mevcut alanı aşındırma yapmaz.

Nötr silikon -60 ve +180 dereceye kadar dayanıklıdır. Aynı zamanda eskimeye karşı da direnç göstermektedir. Yüksek elastik yapıya sahip olan ürün çok hızlı kuruma göstermektedir. Fakat ürünün üzeri boya tutmaz ve hiç hava almayan mekanlar da kullanılması önerilmemektedir.

Cam Silikonu ve Ağaç Silikonu

Silikonlar genel anlamda başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyor olsa da kullanılacak ürünün kullanım alanına özel seçilmesi elde edilecek sonucun kalitesini arttıracaktır.

Firmamız Kanyon Yapı bünyesinde yer alan, cam silikonları yapıştırma işlemi için tercih edilebileceği gibi dolgu ve sabitleme işlemi içinde tercih edilebilmektedir. Aynı şekilde ağaç silikonu da parçaları birleştirmek için kullanılabileceği gibi deforme olmuş alanları doldurmak için de kullanılmaktadır.

Dow Corning ve Soudal Markalı Ürünler

Dow corning, piyasada satışa sunulan ürünler arasında kıyaslanacak olursa eğer birçok ürüne nazaran daha yüksek performanslı bir ürün olarak sınıflandırılabilir. Dow corning silikonları büyük bir titizlik ile üretilmekte ve üretim sonucunda da ürünler test edilmektedir. Dow corning ürünleri içersinde cam silikonları, standart silikonlar ve daha birçok çeşit ürün yer almaktadır.

Dow corning silikonları hızlı bir biçimde sertleşen, cam, metal ve birçok panel malzemesinin sorunsuz bir biçimde birbirine yapışmasını sağlamakta ve bu yapı malzemelerinde ki gerekli dolgu işlemlerini gerçekleştirmek için gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.

Firma ürünlerinden bazıları giydirme cephe uygulamalarında tercih edilmekte ve kusursuz sonuçlar elde edilmektedir. Aynı zamanda Dow corning ürünlerinin uluslararası onay belgesi bulunmaktadır.

Soudal ürünleri de Avrupa temellidir. Kanyon yapı olarak uluslararası geçerliliğe sahip ürünleri siz müşterilerimiz için satışa sunmaktayız. Soudal bünyesinde, nötr silikonlar, köpük silikonlar, standart silikonlar gibi birçok silikon çeşidi yer almaktadır. Ayrıca soudal ürünlerinin birçoğu kuruduktan sonra boyanabilme özelliğine sahiptir.

Soudal ürünleri gözenekli yüzeylerde dahi sahip olduğu yüksek yapışma gücü sayesinde sorunsuz uygulanabilmektedir. Ayrıca ürünler sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Soudal ürünleri kullanıldıkları bölgelerde leke bırakmamaktadır.

 

Nötr Silikon Özellikleri

notr-silikon

İnşaatlar, binalar ve yapılarda sıkça kullanılan ve geniş bir kullanım alanına sahip olan nötr silikon, yüksek performanslı bir silikon dolgu ve aynı zamanda sızdırma önleyici bir malzemedir.

Yapı malzemelerinde korozyonu engelleyen nötr silikon, kokusuz kürleşme, çok güçlü ve hızlı bir yapışma sağlar.

Tek komponent

Nötr silikon, tek komponentlidir. Bu sayede havadaki nemle kürleşebilir.

Mükemmel yapışma

Nötr silikon, gözenekli veya gözeneksiz düzeylere astar gerekmeksizin mükemmel bir şekilde yapışabilir.

Aşındırmaz

Nötr silikon, inşaat malzemeleri ile reaksiyona girmediği için inşaat malzemelerini aşındırmaz.

Dayanıklı

Nötr silikon, kötü hava şartlarına, UV ışınlarına ve eskimeye karşı dayanıklılığı ile yüksek kullanım ömrü sağlar. Aynı zamanda -60 derece ve +180 dereceye kadar da özelliklerini kaybetmediği için tüm dünyada rahatlıkla kullanılabilir.

Hızlı kuruma

Nötr silikon, bahsettiğimiz gibi kokusuz kürleşmenin yanı sıra çok hızlı bir kuruma ve yapışma özelliğine de sahiptir.

Yüksek elastikiyet

Yüksek dayanıklılık seviyesine yüksek elastikiyet de eklenince nötr silikon, inanılmaz güçlü bir yapıştırma malzemesi haline gelmektedir.

Solvent içermez

Nötr silikon, içinde solvent barındırmaz. Tamamen silikondur.

Kokusuz

Nötr silikon, kürleşme esnasında dış ortama koku yaymaz.

Ambalajında şeffaf ve genelde 310 ml olarak gelen nötr silikonun seri kodundan hangi renk olduğunu anlayabilirsiniz.

Nötr silikon ve renk kodları

Aşağıda belirtilen numaralar dışındaki seri kodları, şeffaf renk ile gelmektedir.

Beyaz 0892 510 002

Siyah 0892 510 003

Alüminyum 0892 510 004

Gri 0892 510 005

Kahverengi 0892 510 006

Altın Meşe 0892 510 007

Antrasit Gri 0892 510 008

Açık Bronz 0892 510 009

Bej 0892 510 090

 

Kabuk bağlama süresi

Nötr silikonun kabuk bağlama süresi 23 derece ve %50 bağıl nemde (optimum) 15-20 dakika arasındadır.

Kürleşme hızı

Nötr silikonun kabuk bağlama hızı, 23 derece ve %50 bağıl nemde (optimum) bir gün içerisinde minimum 2.5mm’dir.

Uygulama sıcaklığı

Nötr silikonun uygulama sıcaklığı 5 derece ile 40 derece arasında olmalıdır.

Sıcaklık dayanıklılığı

Daha önce de belirttiğimiz gibi nötr silikonun sıcaklık dayanıklılığı -60 derece ile 180 derece arasında değişmektedir.

Nasıl kullanılır?

Uygulama yapılacak yüzeyin yeterince temizlendiğinden emin olunmalı ve yüzey kir, yağ, toz gibi etmenlerden arındırılmalıdır. Nötr silikonun uygulama sıcaklığı 5 ile 40 derece arasında olmalıdır. Nötr silikon uygulamasında derz genişliği belirlenirken silikonun hareket kabiliyeti de göz önüne alınmalıdır. Minimum derz boyutu 5×5 mm olmalıdır. Derz genişliği çok fazlaysa, derz derinliği, derz genişliğinin yarısı kadar ayarlanmalıdır.

Nasıl kullanılmaz?

Nötr silikonun üzeri boya tutmamaktadır. Nötr silikon, kürleşmek için neme ihtiyaç duyduğu için tamamen kapalı ve havayla teması olmayan ortamlarda kullanılamaz. Nötr silikon, direkt olarak yiyeceklerle temas ettirilmemelidir.

Taşyünü Mantolamanın Faydaları

tasyunu-mantolama

Taşyünü mantolamanın faydaları

 

Yalıtım malzemeleri arasında çok önemli bir yere sahip olan taşyünü, düzgün şekilde uygulandığı zaman, hem binaya hem de binada yaşayanlara büyük faydalar sağlamakta. Taşyünü mantolama, binanın ısı yalıtımından yangın güvenliğine kadar pek çok konuda faydaya sahip. Özellikle yüksek katlı binalarda, iklimlendirme maliyetlerini gözle görülür biçimde azaltan bu malzemenin kullanımı çok önemli.

 

Binada ısı yalıtımı sağlıyor

Taşyünü mantolama işlemi sonrasında, binanın tüm iklimlendirme maliyetlerinde oldukça büyük bir azalma görülüyor. Bu yalıtım işlemi, Kanyon Yapı gibi, işinde uzman firmalar tarafından gerçekleştirilirse, mantolama sırasında en az fire ile, en çok alana yarar sağlamak mümkün oluyor.

 

Değerli bir işlem olan ısı yalıtımı, bina içerisinde yaşayan kişilerin de sağlığını direk olarak etkiliyor. Kalitesiz malzemelerden ziyade, taşyünü gibi bir ürünün kullanılması, güvenlik açısından da önemli.

 

Daireler arasında ses geçirgenliği ortadan kaldırır

Özellikle evlerde, daireler arasında ses geçirgenliğinin minimumda tutulması oldukça önemli. Huzurlu bir yaşam ortamı içi, ses yalıtımının mutlaka uygulanması gereken binalarda, taşyünü mantolama yöntemi, ses yalıtımı konusunda önemli bir etkiye sahip.

 

Düzgün gerçekleştirilen taşyünü mantolama işlemi, bina içerisinde, daireler arasındaki ses geçişini neredeyse sıfıra indirebilir. Bu işlem yapılırken, paneller arasında en az boşluğun bulunduğundan emin olunması gerekli. Her panelin özenle boyutlandırılması, ciddi anlamda emek ve tecrübe gerektiriyor. Kanyon Yapı gibi firmalar, bu işlemi en az malzeme firesi ile tamamlıyor.

 

Yangına karşı önlem niteliğinde

Taşyünü mantolama, binada çıkabilecek yangınların büyümesi engelliyor. Yanmaz özellikteki bu malzeme, bina içerisinde çıkacak yangının diğer dairelere, yalıtım malzemesi yoluyla sıçramasının önüne geçmekte. Böylece, tüm binayı güvence altına alabiliyor.

 

İzole edilmiş bir odada çıkan yangın, kolaylıkla diğer odalara geçmeden kontrol altına alınabiliyor. Binanın diğer bölümlerinde ısı farkı yaratmayarak, tutuşmaya engel olmakta.

 

Yapının nem tutmasını engeller

Taşyünü mantolama, nem geçirmeme özellikleri sayesinde, bina duvarları içerisinde rutubet oluşmasını engellemekte. Hem insan sağlığı hem de iklimlendirme maliyetleri açısından önemli katkı yaratan bu durum, yalıtım işleminin ne kadar gerekli olduğunu tekrar gösterir nitelikte.

 

Yapının nem tutmasının engellenmesi, tüm bu faydalara ek olarak, yapının ömrünü de uzatmakta. Beton bölümlerin mümkün olduğu kadar nemden uzak tutulması, binada erken beton yorgunluğu gibi tehlikeli durumların önüne geçilmesini sağlamakta.

 

Su yalıtımı ile yaşam alanlarını korur

Özellikle çatı bölgelerinde yapılan taşyünü mantolama çalışmaları, çatıdan gelecek herhangi bir yağmur sızıntısının da önüne geçer. Bu sayede, iç kısımlarda herhangi bir hasar oluşmadan, sızıntılar kolayca onarılabilir.

 

Aynı şekilde, daire içlerinde de önemli bir yer tutan taşyünü mantolama, duvar içerisinden geçen tesisatta oluşabilecek her türlü hasarın kolayca tespit edilmesine ve yaşam alanlarına ulaşmadan onarılmasına olanak sağlıyor. Sızıntı, hasarlı bölgede hapsedilerek, oluşabilecek potansiyel maddi hasarın önüne geçilebiliyor.

Silikon Macunların Kullanım Alanları

silikon-kullanim-alanlari

Silikon yapısı itibariyle hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir yapıştırma, dolgu ve izolasyon malzemesidir. Son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan silikon halk arasında genellikle mastik ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi tamamen farklı ürünlerdir.

Genelde kalınlığına bağlı olarak bir kartuş silikon ile 7 ila 11 metre çizgi çekmek mümkündür. Ancak elbette bu noktada önemli olan şey silikonun kalitesidir. Günümüzde piyasada kullanım alanına göre pek çok silikon bulmak mümkündür ancak bunların bazılar ucuz ve markası belli olmayan ürünlerdir. Ne yazık ki bu ürünlerin ucuz olmasının nedeni içerisinde silikon barındırmıyor olmalarıdır.

Bu ürünlerin içinde solvent adı verilen uçucu gazlar bulunmaktadır. Bu da silikonun uygulama sonrasında zamanla çatlamasına ya da kopmasına neden olmaktadır. Üstelik bu şekilde yalıtım da tam olarak yapılamamaktadır. Kaliteli bir silikon elastik özelliğe sahiptir, mükemmel bir yapışma sağlar, uçucu gaz içermez ve güneş ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Peki, silikonun kullanım alanları hangileridir?

Öncelikle silikonun geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtelim. Özellikle inşaat sektöründe kullanılan bu malzeme evin de pek çok noktasında kullanılabilmektedir. Standart silikonların bu noktada daha yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Kullanılan diğer silikonlar ise ısıya karşı dayanıklı silikonlar, ayna silikonları, ve akvaryum silikonlarıdır.

Standart silikonların ve ısıya karşı dayanıklı silikonları diğerlerine göre daha yaygın olduğunu kabul etmek gerekir. Zira bu ürünler özellikle inşaat sektörünün vazgeçilmez malzemesidir. Bu sektörün yanı sıra günlük hayatta da sık sık kullanılan ve pek çok alanın yapışmasını ya da izole olmasını sağlayan silikon ne kadar kaliteliyse o kadar uzun ömürlü olacak ve uygulandığı noktaları ya da alanları da o kadar koruyabilecektir.

Kaliteli bir silikon arayanlar için en ideal seçeneklerden bir tanesi şüphesiz ki Dow Corning olacaktır. Pek çok seçeneği ile pek çok alana kolay bir şekilde uygulanabilen Dow Corning silikonları, inşaat sektöründe de en fazla tercih edilen markalar arasında yer almaktadır.

Görevlerine göre ayrılan silikonlar arasında en etkili olanlardan Dow Corning 791 birleşme ve genleşme derzleri, pervazlar ve pek çok hareketli ek yerleri için mükemmel bir yapışma sağlamaktadır. Az kokulu olması ile de diğerlerinden ayrılan bu ürün pek çok çevre koşuluna karşı da dayanıklıdır.

Dow Corning 784 ise yüksek elastik özellikli, sararmaya ve yosunlaşmaya karşı dayanıklı olan bir malzemedir. Cam, alüminyum ve daha pek çok pürüzsüz yüzeye kolaylıkla uygulanabilen bu silikon özellikle rutubete maruz kalan alanlar için idealdir.

Son olarak bahsedeceğimiz Dow Corning 796 ise tuğla, taş, ahşap, beton, PVC ve ayna gibi geniş yüzeyli alanlara uygulanmaktadır. Hava şartlarına ciddi direnç gösteren bu ürün primer olmadan da uygulanabilmektedir. Dilerseniz tüm bu silikon türlerini Kanyon Yapı’dan satın alabilirsiniz.

 

Dow Corning Silikonları

dow-corning-silikonlari

Silikonlar yüksek oranda esnek, açık ve hareketli siloksan yapılardır. Kırılmadan bükülebilen silikonlar belirli yüzeylere yöneltilebilme kabiliyetine de sahiptir. Yapışma ve tutunma gücü son derece şaşırtıcı olan bu malzemeler, ısı farklılıklarının fazla olduğu ortam ya da ağır çevre koşulları altında bile stabilitelerini ya da fiziki yapılarını büyük ölçüde koruyabilmektedir. Bu özellikleri sayesinde de endüstri için vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiş olan silikonlar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzde silikonları her noktada bulmak mümkündür. Tekstil, ev ya da ofis tamiratı, otomotiv, elektrikli eşya ve kozmetik gibi pek çok sektör silikon kullanımının aktif olduğu sektörlerdir. Yapışma ve tutunma özelliğinin yüksek oluşu silikonu mükemmel bir yalıtım malzemesi haline getirmektedir. Dolayısıyla özellikle inşaat sektöründe bu malzemenin kullanımı son derece yaygındır.

Günümüzde en fazla tercih edilen silikon markalarından bir tanesi de şüphesiz ki Dow Corning olacaktır. Dow Corning silikonları aşırı esnek bir yapıya sahiptir ve yüzeylere en iyi şekilde uyum sağlamaktadır. Bunun yanı sıra rahatsız edici bir koku yaymıyor oluşu da onu kullanışlı hale getirmektedir.

Pek çok renk seçeneğinin mevcut olması silikonun her alana uyum göstermesini de sağlamaktadır. Yani Dow Corning silikonlarının piyasadaki pek çok silikona göre daha kullanışlı ve daha kaliteli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Ayrıca markanın pek çok çeşit silikonu da mevcuttur.

Bunlardan bir tanesi olan Dow Corning 791, hava şartlarına karşı ciddi anlamda dayanıklılık sağlayan bir malzemedir. Binaların hava şartlarına karşı ayakta durmasını ve böylece uzun ömürlü kalmasını sağlayan bu ürün kabuk bağlayan bir silikondur.

Dow Corning 784 ise cam izolasyonu için kullanılan silikon macundur. Sararmaya ve yosunlaşmaya karşı dayanıklı olan bu ürünün yüksek oranda elastik özellik taşımaktadır. Alüminyum, cam ve diğer pürüzsüz yapı elemanlarına en iyi şekilde uyum sağlayan bu ürün yüksek rutubete maruz kalmış mutfak ve banyo pencereleri için son derece ideal bir çözümdür.

Markanın bir diğer etkili ürünü olan Dow Corning 796 aluminyum ve ağaç silikon macunu olarak da bilinmektedir. Taş, tuğla, beton, ayna, PVC, ahşap, alüminyum ve cam gibi geniş yüzeye sahip olan ürün gruplarına primer olmadan uygulanabilen bu silikon hava şartlarına karşı son derece dayanıklıdır. Tıpkı diğer Dow Corning silikonları gibi bu ürün de özellikle inşaat sektöründe tercih edilmektedir.

Sizler de Dow Corning silikonlar sayesinde etkileyici yalıtımlar yapmak istiyorsanız hemen Kanyon Yapı kataloglarına bir göz atabilirsiniz. Online olarak da satın alabileceğiniz bu ürünler sayesinde hem günlük hayatınızda hem de pek çok alanda yalıtım yapabilecek ve bu yalıtımların oldukça uzun ömürlü olmasını sağlayabileceksiniz. Bunun yanı sıra binaların zarar gören ya da eskiyen bölümlerini de bu silikonlar ile tamir etmeniz mümkün olabilir.

En İyi Taşyünü Markaları

Bazalt, Diyabaz, dolomit gibi minerallerin 1400 derecede ergitme gibi işlemlerden geçmesinin sonucunda oluşan taşyünü, özel bir elyaf çeşididir. Ayrıca kaya yünü ya da rockwool isimleriyle de anılan taşyünü birçok alanda kullanıldığı için farklı boyutlarda da bulunmaktadır. Özellikle de ısı ve ses yalıtımında kullanılan bu malzeme oldukça yeterli ve güçlü bir ürün çeşidi olup yangına karşı da dayanıklı olmasıyla ünlüdür. Su itici özelliği olan taşyünü çatılarda, sanayi borularında, duvarların iç ve dış yalıtımlarında, bina zeminlerinde, şekilsiz yüzeylerde kullanılır.

Taşyünü her geçen gün özelliklerinin artması ile daha da kaliteli bir yalıtım malzemesi haline gelmeye başladı ve böylelikle kullanım alanları da yaygınlaştı. 1000 derece sıcaklığa dayanabilen bir özelliğe gelmesi ile ısıya dayanıklı olduğu için yangın yalıtımlarında da oldukça sıklıkla kullanılan bir malzeme haline geldi.

Yapıların ses yalıtımlarını da en iyi şekilde yapan taşyünü çevreden gelen rahatsız edici seslerin sizlerden uzak durması için kullanılan kaliteli bir malzemedir. En iyi mantolama sistemlerinden biri olan taşyünü, ısı yalıtım gücünün fazla olması nedeni ile kaliteli işlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bazalt taşlarının eritilerek elyaf haline getirilmesi ile oluşan taşyünü, mantolamanın işlevini arttıran bir malzemedir. Piyasada pek çok taşyünü markası bulunmaktadır. Ancak iyi bir yalıtım ve mantolama için kaliteli ürünlerin seçilmesi son derece önemlidir.

Knauf olarak piyasada kaliteli taşyünü markaları arasında yer alan şirket, 1989 yılında Türkiye’nin ilk kartonlu alçı plaka fabrikası Ankara Fabrika’da üretilmeye başlandı. 1997 yılında Knauf ile birleşiminin ardından ‘’Tepe Knauf’’ olarak devam etse de 2000 li yılların ardından sadece Knauf olarak Türkiye’nin dört bir yanına hizmet vermeye başladı.

Knauf Insulation Mineral Plus IPB 035 olarak mineral yün ara bölme yalıtım levhası ile binaların ses yalıtımları, yangın yalıtımları konusunda başarılı adımlar atılıyor.

Hava Doğuşumlu Ses ile insan seslerini, evcil hayvan sesleri, ev aletlerini ses düzeyinde minimuma indiriyor ve dışarıya ses aktarımını önlüyor.

Darbe Doğuşumlu Ses yalıtımı ile çarpan kapı seslerini, ev eşyalarının yer ile temasında doğan sesleri, Titreyen beyaz eşya seslerini vakumluyor ve ses yalıtımında ciddi bir başarı sağlıyor.

Taşyünü denildiğinde sadece Knauf marka değil aynı zamanda wooler, Izocam, Geser Parex, markaları da mantolama için taşyünü markaları arasında en iyileridir.

Yasalar aracılığı ile mantolamanın zorunlu hale getirilmesi sonucunda kaliteli bir taşyünü markasının bilincinde olmanın önemini vurgulamaktadır. Günümüzde yeni yeni alışılan bir sistem olan mantolamanın en kaliteli hallerini bahsedilen markalar aracılığı ile yapılara uygulatabilirsiniz.

Taşyünü İzolasyonu Nasıl Yapılır

Taşyünü, yapıların dış cephelerinde sıvalı mantolama sistemlerinde kullanılmak için yüksek yoğunluğa sahip bir şekilde üretilen levha çeşididir.

Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği göz önüne alınarak kullanılan taşyünü izolasyonu, dünya üzerindeki en iyi mantolama sistemi olarak gösterilmekte ve en çok terci hedilmektedir. Taşyünü izolasyonunun tercih edilmesinin nedeni de yanmaz olmasıdır. Taşyününün ısı yalıtımı yüksektir ve %70’e varan ısı yalıtımı sağlayabilmektedir. Taşyünü izolasyonu ile sadece ısı yalıtımı değil büyük ölçüde ses yalıtımı da sağlanmış olur.

Taşyünü, bazalt taşının eritilmesi sonrası ortaya çıkan maddeye verilen isimdir. İzolasyon veya montalama ise iç ve dış cephelerde, ısı ya da ses yalıtımı amacıyla kullanılan inşaat sistemine denir. Taşyünü sayesinde yapılan izolasyonda, ince sıva sistemli uygulamalar için en üst kalite seviyesine ulaşılır.

Taşyünü izolasyonunun uzun yıllar kalıcı olabilmesi için izolasyanda kullanılan tüm elemanların birbiri ile uyumlu olması gerekir. Isı yalıtımı kadar ses yalıtımında da en iyi sonuçları veren taşyünü, gerek yaşam konforunun yükselmesi gerek de enerji tasarrufu sağlamada bir unsur olarak hem kullanıcıların bilinçlenmesini hem de yönetmeliklerin yükseltilmesi amacıyla yaygınlaştırılmıştır. Bu sayede yaygınlaşan taşyünü izolasyonu, yangına olan direnci ile de binaları ve yapıları yangına karşı korumaktadır.

Taşyünü montolama, büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlayarak diğer uygulamalara karşı daha güçlü bir şekilde durmaktadır. Kullanıcıların bilgilenmesi ve öğrenmesi ile yaygın hale gelen taşyüzü izolasyonu, günümüzde farklı şekillerde yapılmaktadır.

Taşyünü izolasyonu, levhaların kuru ve düzgün bir yüzeye çimentonun baz alındığı yapıştırıcılar sayesinde uygulanır. Yapıştırıcılar, levhaların kenarlarına yakın sürülerek duvar yüzeyine yapıştırılmalıdır. Uygulandığı binalara ateşe karşı dayanıklılık sağlayan taşyünü, 1000 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilmektedir. Taşyünü, yangının başlamasından yayılmasına kadar birçok hayatı tehlikeye atan durumu engellemektedir.

Taşyünü izolasyonu ile hem soğuk hem de sıcaktan korunabilirsiniz. Taşyününün ısı iletkenliği çok düşüktür. Taşyünü, çapraz geçişli yapısı sayesinde titreşimleri de yutmaktadır. Taşyünü, bu ses enerjisini sıcaklığa dönüştürerek dışarı yansıtmaz. Aynı zamanda içinde bulunan maddelerin su iticiliği özelliği sayesinde su ya da yağmur değen yüzeylerde iç yüzeylerinin ıslanmasına izin vermez.

Taşyünü, buhar geçirme özelliği sayesinde daha nemsiz ortamlar sunar ve sıcaklık farklılıkları ile boyutu değişmez. Bu özellikleri neticesinde birçok kişinin tercihi olan taşyünü izolasyonu, Kanyon Yapı sayesinde hızlı ve profesyonel bir şekilde binalara eklenmektedir. Kanyon Yapı, taşyünü izolasyon işlemlerini, teras çatılara, iç duvarlara, dış cephe sistemlerine uygulayabilmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra taşyünü izolasyon işleminin son derece profesyonelliğe dayalı olduğunu söylememizde yarar olacaktır. Bu sebeple kesinlikle Kanyon Yapı gibi işinin ehli ve kaliteli firmalara danışılmalı ve izolasyon işi bu firmalara bırakılmalıdır.

Taşyünü Nerelerde Kullanılır?

tasyunu-nerelerde-kullanilir

Günümüzde yalıtım inşaat sektöründe son derece önemli bir kavram haline gelmiştir. Artık bütün binalarda pek çok yalıtım sistemi kullanılmakta ve tüm yalıtımlar da zorunlu hale getirilmektedir. Bu şekilde binalar ısı, ses ve suya karşı dayanıklı hale gelmekte ve pek çok yönden tasarruf edilebilmektedir. Ayrıca yalıtım işlemleri sayesinde binaların daha uzun ömürlü hale geldiğini söylemek de mümkündür.

Yalıtımın bu kadar önemli hale gelmesi ile yalıtım malzemeleri de önem kazanmış durumdadır. Bu malzemeler arasında yer alan taşyünü en çok bilinen yalıtım malzemeleri arasında yer almaktadır. İçerisinde volkanik kayaçları barındıran taşyünü volkanik kayaçların yüksek dereceli ısılarda eritilmesi ile elde edilmektedir. Peki, bu önemli yalıtım malzemesi taşyünü nerelerde kullanılır?

Taşyünü, binalarda yalıtım amacı ile ve dış cephe uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu yalıtım malzemesi içeriğinde bulunan maddeler sayesinde yangına karşı dayanıklı olması ile dikkat çekmektedir. Bu özelliği ile inşaat sektörünün aranan malzemeleri arasında olduğunu söylemek de mümkündür. Bu noktada hem ses hem de ısı yalıtımı hususunda son derece işlevsel bir özelliğe sahip olan taşyünü, etkili bir potansiyele sahip olduğu için sık sık tercih edilmektedir.

Aslına bakılırsa doğal bir yalıtım malzemesi özelliği taşımakta olan taşyünü, özellikle duvar, çatı ve dış cephe yalıtımlarında tercih edilmektedir. Doğal yapısı sayesinde binalara son derece iyi bir şekilde uyum sağlamakta ve görüntü açısından herhangi bir problem yaratmamaktadır. Pek çok olumlu özelliği sayesinde uzun yıllar boyunca kullanılabilen bu yapı malzemesi son derece kullanışlı ve avantajlıdır. Taşyününün ayrıca ev gereçlerinde, çelik kapı yalıtımlarında ve gemi inşaatlarında da tercih edildiğinde belirtmekte fayda var.

Taşyünü hakkında merak edilen bir diğer husus ise şüphesiz ki fiyat olacaktır. taşyünü malzemenin fiyatları kalite ve üretim maliyetine göre değişim göstermektedir. taşyününün panel fiyatlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunların arasında taşyününe olan taleplerin artış göstermesi, malzemenin üretim maliyetinde yaşanan değişimler ve malzemenin kalitesi yer almaktadır. Bu noktada taşyününü satın almadan önce gerekli araştırmaların en iyi şekilde yapılması ve fiyatların da değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Yapı malzemesi seçerken size mükemmel seçenekler sunacak olan firmalardan bir tanesi de Kanyon Yapı olacaktır. Kanyon Yapı taşyünü ve daha pek çok yapı malzemesi üretimi ve satışında söz sahibi olduğu için müşterilerine oldukça iyi hizmetler sunmaktadır. Kalite ve fiyat açısından da müşterilerini memnun etmeyi başaran firma inşaat sektörü için etkileyici çözümler geliştirmektedir.

Uzun yıllardır hizmetlerini sürdüren Kanyon Yapı’nın vizyonu kaliteli ürünlerin satışını yaparak müşterilerini memnun etmek ve aynı zamanda dayanıklı ve kullanışlı binalar inşa edilmesini sağlamaktır. Dilerseniz sizler de anında Kanyon Yapı ürünlerine ulaşabilir ve ihtiyacınıza en uygun ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

 

Yalıtım Malzemesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortamın olması gerekenden daha sıcak olmasını sağlayan ve hem giriş hem de iç duvarları uygulanan yalıtım sistemleri yalnızca duvarlarla kısıtlı kalmamakta pencerelerinizde de yapılan yöntemler sayesinde baştan aşağı çatı ve zeminlere de uygulanarak yaşam alanlarımıza soğuğun ile aşırı sıcağın etkisinden korunmaktadır. Isı yalıtım malzemeleri sıkıştırılmış ve birçok açıdan diğerlerine göre çok daha dayanıklı içeriye sahiptir. Isı yalıtım malzemeleri seçilirken uygulanacak olan özelliklerine göre seçim yapılmalı duvar araları için farklı yalıtım ürünleri tercih edilirken çatılarda farklı tesisatlarda farklı pencerelerde pencereleri için uygun olan yalıtım ürünleri tercih edilmelidir. Soluğun giriş ve çıkışını engelleyen bu yalıtım ürünleri kaliteli bir firmadan sağlandığında sorunsuz bir şekilde kullanılabilmekte ve aynı zamanda yapılan insan ömrünü uzatmaktadır. Kanyon Yapı sizlere bu sektörde hizmet verebilecek tek kaliteli firmadır ve ısı yalıtımı başta olmak üzere tüm alanlarda yalıtım sağlayan markaları ve ürünleri sağlamakta böylece zengin seçeneklerden yararlanmanıza olanak sunmaktadır.

Yapı ve izolasyon sektöründe gerek duyduğunuz başta ısı yalıtım malzemeleri olmak üzere sizlere avantajlar sağlayan Kanyon Yapı avantajlı ürün satışı ile tercih edilebilir bir firma olmaktadır. Isı yalıtım malzemesi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konulardan birim ısı yalıtım malzemesinin kokusuz olmasıdır. Üstelik haşerelerin ve bakterilerin üremesi için uygun özellikte üretilen ısı yalıtım malzemeleri özellikle çatı ve zeminlerde dikkatli seçilmelidir. Böylece ısı yalıtım uygulanan alanın sağlık açısından tehdit oluşturması gerekmektedir. Isı yalıtımı için kullanılan köpükler taşyünü ve tesisatlar için uygun olan diğer ısı yalıtım malzemeleri titizlikle seçilmeli ve hepsinde ortak özellik olarak antibakteriyel olmak içerisinde haşerelerin yuvarlanmasını engellemek gibi özelliklerin bulunması sağlanmalıdır.

Çevre dostu yaklaşımı, insan sağlığına olumlu etkileri ve aynı zamanda yapılarınızda gereksiz yüklerin ortadan kaldırılmasıyla dikkatleri çeken ısı yalıtım ürünleri ısı yalıtımı gerçekleştirdiği gibi ses yalıtımı da sağlamakta böylece alanları çok daha konforlu ve rahat hale getirmektedir. Yapılarınızı gereksiz taş ve tuğla yükünden kurtaran yalıtım malzemeleri hafiftir ısıya dayanıklıdır ve aynı zamanda yanmayan özellikteki bu ürünler yangına karşı yapılarınızı korunmaktadır. Yüksek yalıtım özelliği sağlayan ürünler aynı zamanda inşaatlarda inşaat uygulayıcının da soruların işlemlerini de kolaylaştırmakta uygulama kolaylığı sağlaması açısından da inşaatlarda en çok tercih edilen yöntemler haline gelmektedir. En kaliteli ısı yalıtım ürünlerini uygun fiyata satın alabilmek için yapmanız gereken şey ise kaliteli hizmet veren firmalara tercih etmek avantajı ürünlerden yararlanmak ve güvenle satın alabileceğiniz markaların ürünlerini güvenilir bir adresten temin etmektir. Kaliteli ürün ilkesi ile sizlere hizmet veren ve müşteri memnuniyetini her şartta ön planda tutan Kanyon Yapı sağlamış olduğu ürünleri garanti kapsamı altında sizlere sunmakta ısı yalıtım malzemeleri başta olmak üzere yapı ve inşaatta kullanılan birçok ürünü de bu adres üzerinden sizlere sağlamaktadır.

Doğal ürünlerden elde edilen ısı yalıtım malzemeleri enerji tasarrufu açısından da büyük önem taşımakta maddi olarak kazanç sağladığı düşünürse de manevi noktada da enerji tasarrufu sağlaması büyük önem kazanıyor. Kapalı alanlarda ısı değişimi nedeniyle dıştan gelen soğuğun etkisi ve içeriğinin yüksek ısısı sebebiyle ortaya çıkan nemlenme, rutubet yalnızca görsel olarak değil sağlık açısından da büyük tehdit oluştururken ısı yalıtım sayesinde sıcaklık dengesinin korunması sağlanmakta ve böylece insan sağlığını tehdit eden rutubet ve nem ile etkisiz hale getirilmektedir. Nefes alan yapılarınızın olmasını sağlayan ısı yalıtım malzemeleri kış aylarında ısı kaybının önlenmesine yaz aylarında ise ısı geçişini yavaşlamasını sağlamakta hem yapılar hem de kişiler için büyük önem taşımaktadır.