Buhar Kesici Örtüler Nedir? Ne İşe Yarar?

Su ve su buharını geçirmeyen çatı ve cephe yalıtımlarında kullanılan örtülere Buhar Kesici denilmektedir. İklimsel yoğuşmalardan ve ani oluşan sıcaklık farklılıklarıyla nem, rutubet ve su buharlarına karşı kullanılmakta olan bu ürün çatı ve dış cephe uygulamalarında dış etkenlerden korumaktadır. Aynı zamanda buhar kesici örtüler %30 – %40’lara varan enerji tasarrufu ad sağlamaktadır.

Muhteşem bir ürün olan buhar kesici örtü ürünü yukarıda da bahsettiğimiz gibi çatı ve bina cephelerinde dik veya yatay uygulamalı alanlarda kullanılabilir. Örtülerin uygulamasının başlanmasında ve bitme aşamasında uygulandığı yüzeylere macun ile tutturulması gerekmektedir. Buhar kesici örtülerin uygulanma alanlarında mutlaka temiz bir yüzey olmalıdır.

Su ve ısı izolasyonu ile birlikte nem dengelerini düzenlemeye yarayan esnek alt tabakalara buhar kesici denilimektedir. Bir çok özelliği bulunan bu ürünler buharın geçişine farklı seviyelerde direnç gösterir, su ve ısı izolasyonu ile birlikte nem dengelerini düzenlemeye yarayan esnek alt tabakalara buhar kesici denilimektedir. Bir çok özelliği bulunan bu ürünler buharın geçişine farklı seviyelerde direnç gösterir,aynı zamanda ısı kaybını önlemek için de kullanılmakta olan bu ürün bütün sıcak çatılarda kullanılmaktadır. Projenize uygun bir buhar kesici seçtiğiniz taktirde uzun ömürlü olan bu ürün tüm kötü hava şartlarında, kar ve yağmurdan koruma sağlamaktadır.

Esnek ve uygulaması kolay olan bu ürüne firmamızın web sitesinde yer alan buhar kesiciler sekmesinde tüm detayları görebilir ve anında bizlere 0216 314 56 40 numarasından ulaşarak siparişinizi iletebilirsiniz.

Nefes Alan Örtü Ambalajları

* Ürünler Rulo olarak ve polietilen ambalajlarda teslim edilmektedir.
* Rulolar depolandığı alanda mutlaka temiz bir zemin üzerinde dik veya yatay konumda saklanmalıdır.
* Ruolaları güneş almayan bir alanda muhafaza etmeniz önerilmektedir.

Buhar Kesici Örtü Avantajları
– Su buharını geçirmez
– Neme, Rüzgara ve suya karşı bir yalıtım kaplaması oluşturur
– Çatı katı kullanılan yaşam alanları için vazgeçilmezdir
– Uygulaması kolay bir üründür
– Isı kaybını Önler
– Yırtılmaya karşı dayanıklıdır
– Çevre dostudur

Buhar Dengeleyici Örtü Nedir? Ne İşe Yarar?

Buhar dengeleyici örtüler ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Genelde kiremit çatıların altında kullanılmakta olan su izolasyonu örtüleridir. Kaplama olarak kullandığınız malzemelerin bir şekilde altına sızabilecek olan yağmur, kar sularının tahliyelerinde kullanılmaktadır. Buhar dengeleyici örtülerin kullanılma alanı ve katmanı uygulandığı alanın son aşaması olması nedeni ile kesinlikle uygulanması ve korunma aşaması çok önemli bir üründür.

Nefes alan ve ancak kesinlikle su geçirmeyen bu ürün üstün özelliklere sahip yapı malzemesidir. Ürün kullanıldığı alanda nemi yapıdan uzaklaştırır ve neredeyse bir örtü yokmuş gibi suyun buharının geçişine izin verir. Bu vesile ile yapılarınızda küf, bakteri oluşumunu da önlemiş olur. Yapınızın ömrünün uzun olmasının da yegane nedenleri arasında bu buhar dengeleyici örtünün kullanılması ve yapılarınızın ısı yalıtım malzemelerinin kuru kalmasıdır.

Buhar Dengeleyici Örtüler çatılarda ve cephelerde kullanılmaktadır. Havalandırması bulunan ve havalandırmasız tüm çatılarda kullanılabilmektedir. Buhar dengeleyici örtüler aşağı yönde geçişe izin vermezler ve aşağıda yukarıya geçişe olanak sağlarlar.

Ürünlerin su geçirmemeleri, hafif olmaları en iyi avantajları arasındadır. Buhar dengeleyici ürünler uzun ömürlü ve uygulaması kolay ürünlerdir. Nefes alan bu ürünler hava bariyeri ismi ile de bazen anılmaktadır. Ekonomik fiyatlarla elde edebileceğiniz bu ürünler hakkında merak ettiğiniz diğer bilgiler için web sitemizde yer alan BUHAR DENGELEYİCİ ürünümüzü incelemenizi öneririz.

Su Yalıtımı Ürünü – Tyvek Solid

Su Yalıtımı Ürünü olarak bilinen Dupont Tyvek Solid ürün olarak suya oldukça fazla dayanıklı bir üründür. Isı yalıtımı ve duvar yapısının ileteceği dışarıdaki havanın koşullarında ve yoğuşma etkilerinde korumakta olan bu ürün buhar geçişine açık ve tek katmanlı nefes alan su yalıtımı örtüsüdür.

Bu muhteşem ürün ile binanızı ve içerisindekileri tehtid edecek koşullarda koruma sağlamaktadır.DuPont™ Tyvek® markasının Solid Su Yalıtımı ürününü kullanmanız dahilinde binalarınızın uzun vadeli korumasını sağlayabilirsiniz. Enerji tasarrufunu da sağlayacak olan bu su yalıtımı örtüsü hava,su sızıntıları dahil binanızı bütün tehlikelerden koruyucu özelliğe sahiptir.

Ürün okadar kalitelidir ki üzerinde oluşan minimum 1.5 metreye kadar yükseklikte olan suya geçit vermez. Havalandırma detayı gerektirmeyen ürünümüz hafif ve yalnızca serme işlemi gibi basit bir işlemle uygulanmaktadır. Sağlıklı ve konforlu bir ortam sunan bu ürün 50 yıllık bina ömrü boyunca hizmet vermektedir.

Tyvek Solid Ürün Bilgisi

Rulo boyutları genelde 0 m x 50 m, 2,80 m x 100 m olmakta olan ürün yüksek yoğunluklu polietilen bileşenlerinden oluşmaktadır. Rulo ağırlığı boyutuna göre ortalama 7 ila 23.5 Kg arasında değişiklik göstermektedir. Su geçriemeyen bu ürün yapılarınızda hava sızdırmazlığını arttırmakta ve su bıharına karşı yüksek ölçüde geçirgendir.

Kırma çatılarda genelde kiremit altında giydirme cephe ve sidding uygulamalarında ise ısı yalıtımı uygulamalarında kaplama yüzeyi arasında kullanılmaktadır. Nefes alan su yalıtım örtüsü olarakda çoğu zaman kullanılmaktadır.

Sizlerde bu ürünümüz hakkında daha fazla bilgi almak ve detayları edinmek için TYVEK SOLİD SU YALITIMI ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Taşyünü Mantolama Nasıl Yapılır?

tasyunu-mantolama

Taşyünü mantolama, ince sıva uygulamaları arasında tüm uygulamaların içinden en yüksek kaliteyi belirleyen mantolama sistemi olarak öne çıkan bir mantolama sistemidir. Taşyünü mantolama, çok dayanıklı bir sistem olsa da uzun ömürlü ve kaliteli olarak uzun yıllar kalabilmesi için tüm malzemelerin birbiriyle uyumlu ve her malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. Birçok farklı firma, günümüzde taşyünü mantolama sisteminde kendi sistemlerini geliştirerek, mantolamayı bu şekilde yapmaya başlamıştır.

Taşyünü, bazalt taşının çok yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ile oluşan bir yalıtım maddesidir. Bazalt taşı, bir inorganik maddedir ve yerli olarak tedarik edilebilmektedir.

Taşyünü, kullanılacak emele veya yere göre değişik boyutlarda, farklı özelliklerde üretilebilir. Fark kaplama malzemeleri şeklinde üretilebilen bu izolasyon malzemesi, ısı izolasyonu, ses izolasyonu ve yangın izolasyonu ve akustik tertip etme emelleriyle piyasada sıkça kullanılmaktadır.

Taşyününün ısı iletkenliği 0.040 W/mK’dir. Böylesine düşük bir ısı iletkenliği olması taşyününü, piyasada en çok kullanılan ve en değerli izolasyon sistemi yapmaktadır.

Bunun yanı sıra taşyününün su buharı difüzyon direnç etmeni de 1’dir. Bu sayede buhar, binadan çıkarak nemsiz bir ortam oluşacaktır.

Taşyününü -50 derece ile 650 derece arasında dayanıklılığı bulunmaktadır. Dünyamızı incelediğimizde bu derecelerden daha düşük veya yüksek yerler olmadığından dolayı, taşyünü izolasyanu, dünyanın her yerinde kullanılabilmektedir.

Taşyününün sıcaklığa ve rutubete bu kadar dayanıklı olduğundan yola çıkarak hiçbir farklık olmayarak, boyutundaki kalıcılığının uzun yıllar devam edeceğini rahatlıkla dile getirebiliriz.

Taşyünü mantolama, genel mantolamaya nazaran farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bu uygulama, birbirleriyle uyumlu ve uygun malzemeler tercih edildiğinde hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olmaktadır.

Taşyünü mantolama yapılmadan önce, dış doğramalar ve denizlikler dış cepheye takılarak kaba bir inşaat uygulamasına geçilir. Ardından kullanılacak malzemeler özel ipler ve terazi yardımıyla bu cepheye yerleştirilir. Kullanılacak olan yalıtım malzemesinin arkasına mala ile özel yapıştırıcı sürülür. Bu özel yapıştırıcı, cephe yüzeyi dikkate alınarak farklı köşelere de sürülebilir. Mala yardımı ile harçlanan levhalar, yan yana ve alt alta su basman profile doğru sıralandıktan sonra özel taraklı mala yardımı ile yüzeye özel bir sıva uygulanır. Bu sıva hafif agregalı ve donatılı olmalıdır. Uygulanan bu sıva kurumadan elyaftan bir file giydirilir ve bu fileye astar atıldıktan sonra dekoratif kaplamalar yapılır.

Taşyünü mantolama fiyatları, birçok kişiye pahalı olarak gözükse de kullanıldıktan sonra kendini amorti etmektedir. Fiyat, bu aralıkta kullanılan malzemenin yapısı ve kalitesine göre değişmektedir.

 

Silikon Nedir? Silikon Çeşitleri Nelerdir?

silikon-cesitleri

Piyasada birçok kullanım alanına uygun olarak üretilen silikonlar bulunmaktadır. Silikonlar izolasyon, dolgu ve yapıştırma malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Şeffaf, gri, beyaz, siyah ve kahve renklerinde üretimi yapılmaktadır. Silikonların boyutları ve gramajları tercihe göre farklılık gösterebilir. Çünkü piyasada birçok boyuta ve gramajda ürün yer almaktadır.

Firmamız Kanyon Yapı tarafından satışa sunulan silikon çeşitlerinde mevcut alanlara uygulama yapıldıktan sonra ve ürün kuruduktan sonra elastik yapısında herhangi bir bozulma meydana gelmemektedir. Ayrıca silikonlarımız antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Uygulama sonrasında silikon ortalama 4 veya 8 saat içinde kurumaktadır. Ürünün kullanımı için silikon tabancası gerekmektedir ve firmamız tarafından satışa sunulan silikon çeşitlerinin fiyatı orta düzeydedir. Firmamız bünyesince satışa sunulan silikonlar, nötr silikon, cam silikonu, ağaç silikonu, dow corning markalı silikonlar ve soudal markalı silikonlar olarak ayrılmaktadır.

Nötr Silikon

Nötr silikon, şeffaf, beyaz, siyah, alüminyum, gri, kahverengi, altın meşe, antrasit gri, açık bronz ve bej renklerinde satılmaktadır. Nötr silikon, inşaatlarda, yapılarda ve binalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ürün sahip olduğu yüksek performanstan ve sızdırmazlık kalitesinden dolayı çok tercih edilmektedir.

Nötr silikon sahip olduğu yapı malzemelerinden dolayı, kokusuz kürleşebilmekte, kolay ve güçlü bir biçimde mevcut alana yapışabilmektedir. Birçok gözenekli ve gözeneksiz yapılarda herhangi bir astara ihtiyaç duyulmadan sorunsuz yapışma işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hiçbir inşaat malzemesi ile reaksiyona girmez ve mevcut alanı aşındırma yapmaz.

Nötr silikon -60 ve +180 dereceye kadar dayanıklıdır. Aynı zamanda eskimeye karşı da direnç göstermektedir. Yüksek elastik yapıya sahip olan ürün çok hızlı kuruma göstermektedir. Fakat ürünün üzeri boya tutmaz ve hiç hava almayan mekanlar da kullanılması önerilmemektedir.

Cam Silikonu ve Ağaç Silikonu

Silikonlar genel anlamda başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyor olsa da kullanılacak ürünün kullanım alanına özel seçilmesi elde edilecek sonucun kalitesini arttıracaktır.

Firmamız Kanyon Yapı bünyesinde yer alan, cam silikonları yapıştırma işlemi için tercih edilebileceği gibi dolgu ve sabitleme işlemi içinde tercih edilebilmektedir. Aynı şekilde ağaç silikonu da parçaları birleştirmek için kullanılabileceği gibi deforme olmuş alanları doldurmak için de kullanılmaktadır.

Dow Corning ve Soudal Markalı Ürünler

Dow corning, piyasada satışa sunulan ürünler arasında kıyaslanacak olursa eğer birçok ürüne nazaran daha yüksek performanslı bir ürün olarak sınıflandırılabilir. Dow corning silikonları büyük bir titizlik ile üretilmekte ve üretim sonucunda da ürünler test edilmektedir. Dow corning ürünleri içersinde cam silikonları, standart silikonlar ve daha birçok çeşit ürün yer almaktadır.

Dow corning silikonları hızlı bir biçimde sertleşen, cam, metal ve birçok panel malzemesinin sorunsuz bir biçimde birbirine yapışmasını sağlamakta ve bu yapı malzemelerinde ki gerekli dolgu işlemlerini gerçekleştirmek için gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.

Firma ürünlerinden bazıları giydirme cephe uygulamalarında tercih edilmekte ve kusursuz sonuçlar elde edilmektedir. Aynı zamanda Dow corning ürünlerinin uluslararası onay belgesi bulunmaktadır.

Soudal ürünleri de Avrupa temellidir. Kanyon yapı olarak uluslararası geçerliliğe sahip ürünleri siz müşterilerimiz için satışa sunmaktayız. Soudal bünyesinde, nötr silikonlar, köpük silikonlar, standart silikonlar gibi birçok silikon çeşidi yer almaktadır. Ayrıca soudal ürünlerinin birçoğu kuruduktan sonra boyanabilme özelliğine sahiptir.

Soudal ürünleri gözenekli yüzeylerde dahi sahip olduğu yüksek yapışma gücü sayesinde sorunsuz uygulanabilmektedir. Ayrıca ürünler sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Soudal ürünleri kullanıldıkları bölgelerde leke bırakmamaktadır.

 

Nötr Silikon Özellikleri

notr-silikon

İnşaatlar, binalar ve yapılarda sıkça kullanılan ve geniş bir kullanım alanına sahip olan nötr silikon, yüksek performanslı bir silikon dolgu ve aynı zamanda sızdırma önleyici bir malzemedir.

Yapı malzemelerinde korozyonu engelleyen nötr silikon, kokusuz kürleşme, çok güçlü ve hızlı bir yapışma sağlar.

Tek komponent

Nötr silikon, tek komponentlidir. Bu sayede havadaki nemle kürleşebilir.

Mükemmel yapışma

Nötr silikon, gözenekli veya gözeneksiz düzeylere astar gerekmeksizin mükemmel bir şekilde yapışabilir.

Aşındırmaz

Nötr silikon, inşaat malzemeleri ile reaksiyona girmediği için inşaat malzemelerini aşındırmaz.

Dayanıklı

Nötr silikon, kötü hava şartlarına, UV ışınlarına ve eskimeye karşı dayanıklılığı ile yüksek kullanım ömrü sağlar. Aynı zamanda -60 derece ve +180 dereceye kadar da özelliklerini kaybetmediği için tüm dünyada rahatlıkla kullanılabilir.

Hızlı kuruma

Nötr silikon, bahsettiğimiz gibi kokusuz kürleşmenin yanı sıra çok hızlı bir kuruma ve yapışma özelliğine de sahiptir.

Yüksek elastikiyet

Yüksek dayanıklılık seviyesine yüksek elastikiyet de eklenince nötr silikon, inanılmaz güçlü bir yapıştırma malzemesi haline gelmektedir.

Solvent içermez

Nötr silikon, içinde solvent barındırmaz. Tamamen silikondur.

Kokusuz

Nötr silikon, kürleşme esnasında dış ortama koku yaymaz.

Ambalajında şeffaf ve genelde 310 ml olarak gelen nötr silikonun seri kodundan hangi renk olduğunu anlayabilirsiniz.

Nötr silikon ve renk kodları

Aşağıda belirtilen numaralar dışındaki seri kodları, şeffaf renk ile gelmektedir.

Beyaz 0892 510 002

Siyah 0892 510 003

Alüminyum 0892 510 004

Gri 0892 510 005

Kahverengi 0892 510 006

Altın Meşe 0892 510 007

Antrasit Gri 0892 510 008

Açık Bronz 0892 510 009

Bej 0892 510 090

 

Kabuk bağlama süresi

Nötr silikonun kabuk bağlama süresi 23 derece ve %50 bağıl nemde (optimum) 15-20 dakika arasındadır.

Kürleşme hızı

Nötr silikonun kabuk bağlama hızı, 23 derece ve %50 bağıl nemde (optimum) bir gün içerisinde minimum 2.5mm’dir.

Uygulama sıcaklığı

Nötr silikonun uygulama sıcaklığı 5 derece ile 40 derece arasında olmalıdır.

Sıcaklık dayanıklılığı

Daha önce de belirttiğimiz gibi nötr silikonun sıcaklık dayanıklılığı -60 derece ile 180 derece arasında değişmektedir.

Nasıl kullanılır?

Uygulama yapılacak yüzeyin yeterince temizlendiğinden emin olunmalı ve yüzey kir, yağ, toz gibi etmenlerden arındırılmalıdır. Nötr silikonun uygulama sıcaklığı 5 ile 40 derece arasında olmalıdır. Nötr silikon uygulamasında derz genişliği belirlenirken silikonun hareket kabiliyeti de göz önüne alınmalıdır. Minimum derz boyutu 5×5 mm olmalıdır. Derz genişliği çok fazlaysa, derz derinliği, derz genişliğinin yarısı kadar ayarlanmalıdır.

Nasıl kullanılmaz?

Nötr silikonun üzeri boya tutmamaktadır. Nötr silikon, kürleşmek için neme ihtiyaç duyduğu için tamamen kapalı ve havayla teması olmayan ortamlarda kullanılamaz. Nötr silikon, direkt olarak yiyeceklerle temas ettirilmemelidir.

Taşyünü Mantolamanın Faydaları

tasyunu-mantolama

Taşyünü mantolamanın faydaları

 

Yalıtım malzemeleri arasında çok önemli bir yere sahip olan taşyünü, düzgün şekilde uygulandığı zaman, hem binaya hem de binada yaşayanlara büyük faydalar sağlamakta. Taşyünü mantolama, binanın ısı yalıtımından yangın güvenliğine kadar pek çok konuda faydaya sahip. Özellikle yüksek katlı binalarda, iklimlendirme maliyetlerini gözle görülür biçimde azaltan bu malzemenin kullanımı çok önemli.

 

Binada ısı yalıtımı sağlıyor

Taşyünü mantolama işlemi sonrasında, binanın tüm iklimlendirme maliyetlerinde oldukça büyük bir azalma görülüyor. Bu yalıtım işlemi, Kanyon Yapı gibi, işinde uzman firmalar tarafından gerçekleştirilirse, mantolama sırasında en az fire ile, en çok alana yarar sağlamak mümkün oluyor.

 

Değerli bir işlem olan ısı yalıtımı, bina içerisinde yaşayan kişilerin de sağlığını direk olarak etkiliyor. Kalitesiz malzemelerden ziyade, taşyünü gibi bir ürünün kullanılması, güvenlik açısından da önemli.

 

Daireler arasında ses geçirgenliği ortadan kaldırır

Özellikle evlerde, daireler arasında ses geçirgenliğinin minimumda tutulması oldukça önemli. Huzurlu bir yaşam ortamı içi, ses yalıtımının mutlaka uygulanması gereken binalarda, taşyünü mantolama yöntemi, ses yalıtımı konusunda önemli bir etkiye sahip.

 

Düzgün gerçekleştirilen taşyünü mantolama işlemi, bina içerisinde, daireler arasındaki ses geçişini neredeyse sıfıra indirebilir. Bu işlem yapılırken, paneller arasında en az boşluğun bulunduğundan emin olunması gerekli. Her panelin özenle boyutlandırılması, ciddi anlamda emek ve tecrübe gerektiriyor. Kanyon Yapı gibi firmalar, bu işlemi en az malzeme firesi ile tamamlıyor.

 

Yangına karşı önlem niteliğinde

Taşyünü mantolama, binada çıkabilecek yangınların büyümesi engelliyor. Yanmaz özellikteki bu malzeme, bina içerisinde çıkacak yangının diğer dairelere, yalıtım malzemesi yoluyla sıçramasının önüne geçmekte. Böylece, tüm binayı güvence altına alabiliyor.

 

İzole edilmiş bir odada çıkan yangın, kolaylıkla diğer odalara geçmeden kontrol altına alınabiliyor. Binanın diğer bölümlerinde ısı farkı yaratmayarak, tutuşmaya engel olmakta.

 

Yapının nem tutmasını engeller

Taşyünü mantolama, nem geçirmeme özellikleri sayesinde, bina duvarları içerisinde rutubet oluşmasını engellemekte. Hem insan sağlığı hem de iklimlendirme maliyetleri açısından önemli katkı yaratan bu durum, yalıtım işleminin ne kadar gerekli olduğunu tekrar gösterir nitelikte.

 

Yapının nem tutmasının engellenmesi, tüm bu faydalara ek olarak, yapının ömrünü de uzatmakta. Beton bölümlerin mümkün olduğu kadar nemden uzak tutulması, binada erken beton yorgunluğu gibi tehlikeli durumların önüne geçilmesini sağlamakta.

 

Su yalıtımı ile yaşam alanlarını korur

Özellikle çatı bölgelerinde yapılan taşyünü mantolama çalışmaları, çatıdan gelecek herhangi bir yağmur sızıntısının da önüne geçer. Bu sayede, iç kısımlarda herhangi bir hasar oluşmadan, sızıntılar kolayca onarılabilir.

 

Aynı şekilde, daire içlerinde de önemli bir yer tutan taşyünü mantolama, duvar içerisinden geçen tesisatta oluşabilecek her türlü hasarın kolayca tespit edilmesine ve yaşam alanlarına ulaşmadan onarılmasına olanak sağlıyor. Sızıntı, hasarlı bölgede hapsedilerek, oluşabilecek potansiyel maddi hasarın önüne geçilebiliyor.

Silikon Macunların Kullanım Alanları

silikon-kullanim-alanlari

Silikon yapısı itibariyle hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir yapıştırma, dolgu ve izolasyon malzemesidir. Son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan silikon halk arasında genellikle mastik ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi tamamen farklı ürünlerdir.

Genelde kalınlığına bağlı olarak bir kartuş silikon ile 7 ila 11 metre çizgi çekmek mümkündür. Ancak elbette bu noktada önemli olan şey silikonun kalitesidir. Günümüzde piyasada kullanım alanına göre pek çok silikon bulmak mümkündür ancak bunların bazılar ucuz ve markası belli olmayan ürünlerdir. Ne yazık ki bu ürünlerin ucuz olmasının nedeni içerisinde silikon barındırmıyor olmalarıdır.

Bu ürünlerin içinde solvent adı verilen uçucu gazlar bulunmaktadır. Bu da silikonun uygulama sonrasında zamanla çatlamasına ya da kopmasına neden olmaktadır. Üstelik bu şekilde yalıtım da tam olarak yapılamamaktadır. Kaliteli bir silikon elastik özelliğe sahiptir, mükemmel bir yapışma sağlar, uçucu gaz içermez ve güneş ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Peki, silikonun kullanım alanları hangileridir?

Öncelikle silikonun geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtelim. Özellikle inşaat sektöründe kullanılan bu malzeme evin de pek çok noktasında kullanılabilmektedir. Standart silikonların bu noktada daha yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Kullanılan diğer silikonlar ise ısıya karşı dayanıklı silikonlar, ayna silikonları, ve akvaryum silikonlarıdır.

Standart silikonların ve ısıya karşı dayanıklı silikonları diğerlerine göre daha yaygın olduğunu kabul etmek gerekir. Zira bu ürünler özellikle inşaat sektörünün vazgeçilmez malzemesidir. Bu sektörün yanı sıra günlük hayatta da sık sık kullanılan ve pek çok alanın yapışmasını ya da izole olmasını sağlayan silikon ne kadar kaliteliyse o kadar uzun ömürlü olacak ve uygulandığı noktaları ya da alanları da o kadar koruyabilecektir.

Kaliteli bir silikon arayanlar için en ideal seçeneklerden bir tanesi şüphesiz ki Dow Corning olacaktır. Pek çok seçeneği ile pek çok alana kolay bir şekilde uygulanabilen Dow Corning silikonları, inşaat sektöründe de en fazla tercih edilen markalar arasında yer almaktadır.

Görevlerine göre ayrılan silikonlar arasında en etkili olanlardan Dow Corning 791 birleşme ve genleşme derzleri, pervazlar ve pek çok hareketli ek yerleri için mükemmel bir yapışma sağlamaktadır. Az kokulu olması ile de diğerlerinden ayrılan bu ürün pek çok çevre koşuluna karşı da dayanıklıdır.

Dow Corning 784 ise yüksek elastik özellikli, sararmaya ve yosunlaşmaya karşı dayanıklı olan bir malzemedir. Cam, alüminyum ve daha pek çok pürüzsüz yüzeye kolaylıkla uygulanabilen bu silikon özellikle rutubete maruz kalan alanlar için idealdir.

Son olarak bahsedeceğimiz Dow Corning 796 ise tuğla, taş, ahşap, beton, PVC ve ayna gibi geniş yüzeyli alanlara uygulanmaktadır. Hava şartlarına ciddi direnç gösteren bu ürün primer olmadan da uygulanabilmektedir. Dilerseniz tüm bu silikon türlerini Kanyon Yapı’dan satın alabilirsiniz.

 

Dow Corning Silikonları

dow-corning-silikonlari

Silikonlar yüksek oranda esnek, açık ve hareketli siloksan yapılardır. Kırılmadan bükülebilen silikonlar belirli yüzeylere yöneltilebilme kabiliyetine de sahiptir. Yapışma ve tutunma gücü son derece şaşırtıcı olan bu malzemeler, ısı farklılıklarının fazla olduğu ortam ya da ağır çevre koşulları altında bile stabilitelerini ya da fiziki yapılarını büyük ölçüde koruyabilmektedir. Bu özellikleri sayesinde de endüstri için vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiş olan silikonlar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzde silikonları her noktada bulmak mümkündür. Tekstil, ev ya da ofis tamiratı, otomotiv, elektrikli eşya ve kozmetik gibi pek çok sektör silikon kullanımının aktif olduğu sektörlerdir. Yapışma ve tutunma özelliğinin yüksek oluşu silikonu mükemmel bir yalıtım malzemesi haline getirmektedir. Dolayısıyla özellikle inşaat sektöründe bu malzemenin kullanımı son derece yaygındır.

Günümüzde en fazla tercih edilen silikon markalarından bir tanesi de şüphesiz ki Dow Corning olacaktır. Dow Corning silikonları aşırı esnek bir yapıya sahiptir ve yüzeylere en iyi şekilde uyum sağlamaktadır. Bunun yanı sıra rahatsız edici bir koku yaymıyor oluşu da onu kullanışlı hale getirmektedir.

Pek çok renk seçeneğinin mevcut olması silikonun her alana uyum göstermesini de sağlamaktadır. Yani Dow Corning silikonlarının piyasadaki pek çok silikona göre daha kullanışlı ve daha kaliteli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Ayrıca markanın pek çok çeşit silikonu da mevcuttur.

Bunlardan bir tanesi olan Dow Corning 791, hava şartlarına karşı ciddi anlamda dayanıklılık sağlayan bir malzemedir. Binaların hava şartlarına karşı ayakta durmasını ve böylece uzun ömürlü kalmasını sağlayan bu ürün kabuk bağlayan bir silikondur.

Dow Corning 784 ise cam izolasyonu için kullanılan silikon macundur. Sararmaya ve yosunlaşmaya karşı dayanıklı olan bu ürünün yüksek oranda elastik özellik taşımaktadır. Alüminyum, cam ve diğer pürüzsüz yapı elemanlarına en iyi şekilde uyum sağlayan bu ürün yüksek rutubete maruz kalmış mutfak ve banyo pencereleri için son derece ideal bir çözümdür.

Markanın bir diğer etkili ürünü olan Dow Corning 796 aluminyum ve ağaç silikon macunu olarak da bilinmektedir. Taş, tuğla, beton, ayna, PVC, ahşap, alüminyum ve cam gibi geniş yüzeye sahip olan ürün gruplarına primer olmadan uygulanabilen bu silikon hava şartlarına karşı son derece dayanıklıdır. Tıpkı diğer Dow Corning silikonları gibi bu ürün de özellikle inşaat sektöründe tercih edilmektedir.

Sizler de Dow Corning silikonlar sayesinde etkileyici yalıtımlar yapmak istiyorsanız hemen Kanyon Yapı kataloglarına bir göz atabilirsiniz. Online olarak da satın alabileceğiniz bu ürünler sayesinde hem günlük hayatınızda hem de pek çok alanda yalıtım yapabilecek ve bu yalıtımların oldukça uzun ömürlü olmasını sağlayabileceksiniz. Bunun yanı sıra binaların zarar gören ya da eskiyen bölümlerini de bu silikonlar ile tamir etmeniz mümkün olabilir.

En İyi Taşyünü Markaları

Bazalt, Diyabaz, dolomit gibi minerallerin 1400 derecede ergitme gibi işlemlerden geçmesinin sonucunda oluşan taşyünü, özel bir elyaf çeşididir. Ayrıca kaya yünü ya da rockwool isimleriyle de anılan taşyünü birçok alanda kullanıldığı için farklı boyutlarda da bulunmaktadır. Özellikle de ısı ve ses yalıtımında kullanılan bu malzeme oldukça yeterli ve güçlü bir ürün çeşidi olup yangına karşı da dayanıklı olmasıyla ünlüdür. Su itici özelliği olan taşyünü çatılarda, sanayi borularında, duvarların iç ve dış yalıtımlarında, bina zeminlerinde, şekilsiz yüzeylerde kullanılır.

Taşyünü her geçen gün özelliklerinin artması ile daha da kaliteli bir yalıtım malzemesi haline gelmeye başladı ve böylelikle kullanım alanları da yaygınlaştı. 1000 derece sıcaklığa dayanabilen bir özelliğe gelmesi ile ısıya dayanıklı olduğu için yangın yalıtımlarında da oldukça sıklıkla kullanılan bir malzeme haline geldi.

Yapıların ses yalıtımlarını da en iyi şekilde yapan taşyünü çevreden gelen rahatsız edici seslerin sizlerden uzak durması için kullanılan kaliteli bir malzemedir. En iyi mantolama sistemlerinden biri olan taşyünü, ısı yalıtım gücünün fazla olması nedeni ile kaliteli işlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bazalt taşlarının eritilerek elyaf haline getirilmesi ile oluşan taşyünü, mantolamanın işlevini arttıran bir malzemedir. Piyasada pek çok taşyünü markası bulunmaktadır. Ancak iyi bir yalıtım ve mantolama için kaliteli ürünlerin seçilmesi son derece önemlidir.

Knauf olarak piyasada kaliteli taşyünü markaları arasında yer alan şirket, 1989 yılında Türkiye’nin ilk kartonlu alçı plaka fabrikası Ankara Fabrika’da üretilmeye başlandı. 1997 yılında Knauf ile birleşiminin ardından ‘’Tepe Knauf’’ olarak devam etse de 2000 li yılların ardından sadece Knauf olarak Türkiye’nin dört bir yanına hizmet vermeye başladı.

Knauf Insulation Mineral Plus IPB 035 olarak mineral yün ara bölme yalıtım levhası ile binaların ses yalıtımları, yangın yalıtımları konusunda başarılı adımlar atılıyor.

Hava Doğuşumlu Ses ile insan seslerini, evcil hayvan sesleri, ev aletlerini ses düzeyinde minimuma indiriyor ve dışarıya ses aktarımını önlüyor.

Darbe Doğuşumlu Ses yalıtımı ile çarpan kapı seslerini, ev eşyalarının yer ile temasında doğan sesleri, Titreyen beyaz eşya seslerini vakumluyor ve ses yalıtımında ciddi bir başarı sağlıyor.

Taşyünü denildiğinde sadece Knauf marka değil aynı zamanda wooler, Izocam, Geser Parex, markaları da mantolama için taşyünü markaları arasında en iyileridir.

Yasalar aracılığı ile mantolamanın zorunlu hale getirilmesi sonucunda kaliteli bir taşyünü markasının bilincinde olmanın önemini vurgulamaktadır. Günümüzde yeni yeni alışılan bir sistem olan mantolamanın en kaliteli hallerini bahsedilen markalar aracılığı ile yapılara uygulatabilirsiniz.