Alüminyum Giydirme Cephe Hakkında Her Şey

Yapı ve inşaat sektöründe en fazla kullanılan terimlerden biri de dış cephe kaplama sistemleridir. Dış cephe kaplamasında da giydirme cephe kullanılmaktadır. Giydirme cephe, yüksek katlı binaların dış cephelerinin genellikle camdan oluşan bir duvarla kaplanması işlemidir. 2000’li yılların başından beri, dış cephede tuğla ya da betonarme yapıların mecbur kılınmasının kaldırılmasıyla giydirme cephe sistemler inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yapılardan olmuştur.

Giydirme cephe sistemleri için tercih edilebilecek farklı malzemeler bulunmaktadır. Alüminyum giydirme cephe, silikon giydirme cephe, seramik kaplama cephe, klasik kapaklı cephe, transparan cephe sistemleri giydirme cephe çeşitlerinin birkaçıdır.

Neden Giydirme Cephe?

Binaların dış yüzeylerinde kullanılan giydirme cephe yapının ara ve ana taşıyıcı elemanlarının bir araya getirilirken fonksiyonelliğinin ön planda bulundurularak verim sağlaması için kullanılan sistemdir. Giydirme cephenin avantajları yapıları rutubetten, kinetik enerjiden, gürültüden koruması, güneş ışınlarından ve zararlı etkilerinden koruması, onarım ve bakım maliyetini en aza indirmesi, estetik, hafif, dayanıklı, çevreci ve fonksiyonel olması, su, ses ve ısı yalıtımı sağlayarak enerji tasarrufuna katkıda bulunması, yapıdaki hataları kapatması gibi durumlardır.

Binalara daha estetik bir görünüm sağlayan giydirme cephe sistemleri, sadece mimari açıdan değil teknik açıdan da birçok fayda sağlamaktadır. Genellikle çok katlı binalarda bu avantajların daha etkili olduğu görülür. Çünkü giydirme cepheler hızlıca montajlanabilir, binanın genleşmesi ya da hareketine karşı mükemmel bir etki gösterir ve akustik performansı artırır. Bunun yanı sıra güvenlik ve enerji verimliliği konusunda da yüksek performans göstermektedir. Giydirme cephe sistemlerinden alüminyum giydirme cephe de, yapısının sağladığı birçok avantaj sayesinde yapı ve inşaat sektöründe çok fazla tercih edilmektedir.

Alüminyum Giydirme Cephe

Sünek ve gümüşi renkte olan alüminyum malzemesi genellikle doğada boksit cevheri halinde bulunmaktadır.  Bu da oksidasyona karşı dirençli olduğu anlamına gelmektedir. Binaların tasarımında bekleneni en iyi şekilde sağlamak için tercih edilen alüminyum giydirmeler yüksek dayanıklılık ve hafiflik özellikleri sayesinde de geniş alanda kullanım imkânı sunmaktadır.

Zehirleyici, manyetik bir malzeme olmaması, düşük yoğunlukta olması, kolayca şekillendirilip, işlenebilmesi, yüksek korozyon özelliğine sahip olması gibi özellikleri alüminyumdaki oksit tabakasının koruyucu olmasından kaynaklanmaktadır.

Giydirme cephede alüminyum seçiminin çok fazla olmasında bu maddenin çok ucuz olması da etkendir. Ultraviyole ışınlara karşı yüksek tutuculuğu, uzun ömürlü olması, her renkte sunulabilmesi, doğaya karşı zararsız olması, birçok farklı alanda kullanıma uygun olması gibi avantajları sayesinde çok fazla tercih edilen alüminyum giydirme cepheler için kullanılmaktadır.

Son yıllarda inşaatı artan gökdelenlerin, yüksek katlı apartmanların dış cephesinde sıklıkla görmeye başladığımız camlı alüminyum kaplama sistemlerinin kullanımı, yapı cephesini en iyi şekilde korurken, aynı zamanda enerji verimliliğine de katkı yapmasından ötürü yaygınlaşmaktadır.

İnşat sektöründe bir yapının kalitesini oluşturan yalnızca teknik özellikler olmadığı için giydirme cephe sistemleri gibi estetik görünüm kazandıran, ucuza mal edilebilen ve kolayca monte edilebilen sistemlerin kullanımı artmıştır. Binaların statik yapısı ve estetik görünümünü en verimli şekilde sağlamak için tercih edilen giydirme cephe sistemler yirmi yıldan beri kullanımı gittikçe artarak süren bir uygulamadır. Bu nedenle bu özelliklerin bir arada bulunduğu alüminyum dış cephe sistemlerinde fazlaca tercih edilmektedir.

Hem maliyeti hem de işçiliği diğer sistemlere kıyasla daha uygun olduğu için alüminyum giydirme cephe sistemleri yapı şirketleri tarafından her zaman önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir