Butylene Silikon Mastik

Butil Mastik, galvenize çelik çıtaya sorunsuz bir şekilde yapışan, olabildiğince düşük buhar nem geçiş gücüne sahip olan ve cam, alüminyum çelik çıtaya dayanıklı olacak şekilde yapışan poliisobütilen bazlı üründür. Butil mastiğin kaplama ağırlığı tam olarak hem ön kaplama hem arka kaplama ağırlıklarının her biri lineer metre ile ölçülmüş olup çıta başına 2gr ve 4gr aralığındadır. Butylene tek bileşenli bir yapıya sahip olmak ile birlikte uzun ömürlü ve dayanıklı bir yapıya da sahiptir. Ürün tek bileşenli olmak ile birlikte bitkisel yağ karışımı ve butil içerikli dayanıklı bir mastiktir. Ürünün uygulanmasından 48 saat geçtikten sonra mastik boyanabilir ve bu sayede kabuklaşma oluşur.

 

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.kanyonyapi.net/fiyatlistesi.html” icon=”” target=”true”]Fiyat Listemizi İncelemek için Tıklayınız[/button]

Butylene Nasıl Uygulanır?

Tek bileşenli bir yapıya sahip olan butylene, çok az hareket özelliği bulunan bölgelerde, birleşim yerlerinde ve mekanik olarak hareket etme zorunluluğu olmayan bölgelerde kullanılması daha uygundur. Tekli cam sistemleri bulunan bölgelerde yatak dolgusu olarak kullanılabilecek en uygun ürün butylenedir. Butil mastik kullanılırken derz tasarımı doğru ve dayanıklı olmalı bunun yanında uygun genişliğe sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda derz hareketlerinin uygulanacağı yüzeylerin binaların sahip olduğu yapı malzemelerinin özellikleri ön planda tutulmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Eğer derzin sahip olduğu derinlik ve genişlik  5-10 mm arasında ise 1:1 en derinlik oranı olması gerekmektedir. Fakat derzin sahip olduğu derinlik ve genişlik 10-15 mm arasında ise 1:2 en derinlik oranı olması gerekmektedir. Derzlerin sahip olması gereken derinlik ve genişlikler için ve bunun yanı sıra sahip olduğu genişlik ve derinliğe göre uygulanması gereken en derinliği teknik servisler aracılığı ile de elde edebilirsiniz.

Butylene uygulanırken ortamın en az 5 derece olması gerekmekteyken, butylenenin uygulanırken ortamın sahip olması gereken en yüksek sıcaklığın 40 derece olması gerekmektedir. Butylene içinde polybutene maddesi bulunmaktadır. Ürünün sahip olduğu yoğunluk değeri 1.7-1.8 g/ml arasında değişmektedir. Mastiğin sahip olduğu akışkanlık ISO 7390<2 mm dir. Eğer butil mastik nakliye sonucunda elinize ulaşacaksa hava koşullarına daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Butylene nakliye edilirken havanın en fazla -15 derece olması gerekmektedir. Eğer hava ısı değeri bu sıcaklığın daha çok üzerine çıkarsa butil mastik hava şartlarından dolayı donabilir. Üründe kabuk oluşumu yaklaşık olarak 23 derece ile 55 derece arasında gerçekleşirken tam sonuç 48 saat içinde alınabilmektedir. Butylenenin ısıya karşı dayanma gücü -20 derece ile +75 derece arasında değişmektedir. Butil mastiği uygulamadan önce uygulanacak olan yüzeyin temiz olup olmadığını kontrol etmeli ve yüzeyin toz, yağ, gresden temizlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca butil mastik yüzeye kullanılmadan önce mutlaka bir köşede test yapılması gerekmektedir. Böylece yapılan iş daha çok sağlama alınmış olacaktır.

Butil mastiklerin sahip oldukları renkler kahverengi, gri, siyah ve beyazdır. Ürünlerin bulunduğu ambalajlar piyasada 300ml lik kartuşlar içinde ve 550ml lik sosis ambalajlar içinde yer almaktadır. Eğer mastiğin ambalajı açılmamışsa ürün mevcut ortam sıcaklığı +5 derece ve +25 derece arasında ki sıcaklıklara sahip odalarda ve ortamlarda, kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilmelidir. Eğer ürünü kullanım şartlarına uyarak ve belirtilen ortamlarda uygun bir şekilde saklarsanız 12 ay boyunca gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda butil mastik uygulamasını gerçekleştirmeden teknik bilgi ve malzeme güvenlik formlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Butylenenin tehdit edilmesinin sebebi Den Braven tarafından tavsiye edilen kullanım şartlarına uyulması ve bu şartların korunması durumunda devreye sağlık ve güvenlik bakanlığı girmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir