Çatı Su Yalıtım Malzemeleri

Su Yalıtımı Nedir?

Binaların uzun süre dayanıklı olabilmesi için ve yaşam maliyetlerini azaltmak için bina içine, dışına ve temeline yapılan işlemler su yalıtım olarak adlandırılır. Su hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Yaşamamızın en büyük destekçilerinden olan suyun aynı zamanda hayatımıza verdiği zararlar da vardır. Bunlardan biri de aşındırma özelliğidir. Her şeyin zamanla aşınasına neden olan suyun en büyük etki ettiği alanlardan biri de binalardır. Eski zamanlardan beri insanlar korunmak için yerleşim alanları bulmaya çalışmıştır. Mağaralara sığınan ve çatı kavramını çıkaran insanların tek bir ortak amacı vardır o da korunmaktır. Suyun yaşadığımız alana zarar vermesini önlemek amacıyla su yalıtımı yaparız ve binaların bu şekilde ömrünü uzatabiliriz.

Ürünlerimiz Hakkında bilgi almak için HEMEN BURAYI TIKLAYIN..

Yapıların korozyona uğrayarak çatı örtüsünün  yük taşıma kapasitelerini düşüren su akıntısını ancak su yalıtımı ile önleyebiliriz. Binalarda oluşan, küf, nem, mantar ya da çatlak gibi durumlar binanın hem kötü görünüp kokmasına hem de binaların dayanıklılığının azalmasına neden olur. Bu nedenle su yalıtımının önemli bir yeri vardır.

Su yaşıtımı binayı dış etkilerden koruduğu ve binanın ömrün uzattığı gibi ekonomik olarak da cebinize katkı sağlar. Bir yapının kullanım ömrü 50 yıl iken su yalıtımı olmayan binalarda bu süre düşmektedir. Su yalıtımıyla birlikte hem binalar daha dayanıklı bir hale gelir hem de içerisinde koku yapabilecek mantar ve bakteri gibi oluşumlar önlenir. Sürekli tesisat işleriyle uğramak istemiyor ve binanızın sağlam bir şekilde kullanıma açık olmasını istiyorsanız su yalıtım işlemleri muhakkak yapılması gerekir.

Binaların en üst yapısı olan çatılar yağışı doğrudan almaktadır. Bina içine temelden su akıntısı olabileceği gibi çatıdan da su sızıntısı olabilir. Bu durumu önlemek için kullanılan çatı su yalıtımı malzemeleri şunlardır:

Serme Esaslı Çatı Su Yalıtım Malzemeleri

Membranlardır. APP esaslı olan bu malzeme polimerik bitümle kaplanmış olup cam tülü taşıyıcı ve polyester keçe taşıyıcılı bir esas su yalıtım malzemesidir.

Plastomerik yalıtım örtüleri ise Termosplastik reçineli Atactic Polipropilen kullanılarak içeriğindeki dayanıklılık arttırılmış elverişli yalıtım örtüleridir.

Elastomerik yalıtım örtüleri ise daha soğuk havalarda elverişli olan ve esneklik katsayısı oldukça yüksek olan ürünlerdir.

Kiremit altı su yalıtım örtüleri özellikle de eğimli çatılarda alt kısma serilen ve polimer bitümden üretilmiş olan bir örtüdür. Su geçirgenliği oldukça düşük olan bu örtünün çekme dayanımı da oldukça yüksektir.

Sürme Esaslı Çatı Su Yalıtım Malzemeleri

Çimento esaslı çatı su yalıtım malzemeleri ise su ile karıştırıldığında sürme esasına dayalı olarak kolay bir şekilde uygulanır.

Poliüretan esaslı çatı izolasyon malzemeleri %400 oranında elastiktir. Fırça ve rulo yardımı ile yüzeylere kolaylıkla uygulanabilir ya da püskürtme tekniği ile de su yalıtım malzemesi olarak kullanılabilir.

Akrilik esaslı su yalıtım malzemeleri ise su ile inceltilerek beton yüzeylere sürülür ya da püskürtülür. Ancak astar ile birlikte 3 kat uygulanması gerekir.

Bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri ise likit ve pasta halinde olur ve kauçuk bitüm esaslı olarak ikiye ayrılırlar.

 

Eğimli Çatı Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatı doğrudan suyu alan ilk kısım olduğu için suyun çatı üzerinde kalmasını önlemek amacıyla çatılar eğimli şekillerde yapılır. 5 derece eğimli çatılar düz, 5-40 derece eğimli çatılar orta eğimli ve 40 derece üstü eğimli olan çatılar ise dik çatılar olarak adlandırılır. Çatı örtüsünün cinsine ve iklim şartlarına göre çatı eğimleri belirlenir.

Çatı su yalıtımı yapılırken arduaz ve alüminyum kaplı olan membranlar çatıların son kat kısmında kullanılır. Polimer bitümlü membranların eğimli çarılar üzerindeki detaylarda kolaylıkla uygulanabilir olması bu malzemenin özelliğini iyice arttırmaktadır. Eğer çatı eğimi %1 üzerinde ise tek kat arduvazlı membran kullanılabilir ve böylelikle tek bir ürün ile su yalıtımı kolaylıkla yapılabilir.

Teras Çatılarda Su Yalıtımı Uygulaması

Teras çatılara da su yalıtımı yapılmaktadır. Teras çatılar gezilebilen ve gezilemeyen çatılar olmak üzere ikiye ayrılır. Dinlenme alanları, otopark gibi alanlara sahip olan gezilebilen çatılar ve yapıları korumak için gezilemeyen teras çatılar olarak her teras çatının su yalıtımına ihtiyacı vardır.

Teras çatı su yalıtım katmanları arasında şunlar yer alır:

Eğim betonu %1,5 eğimli ahşaptan oluşan mala perdahılı olarak yapılır. Astar tabaka ise iyi yapıştırma görevi görmeleri için metal yüzeyler bitüm esaslı olan TS 103 solüsyon, betonlardan oluşan yüzeyler ise TS 113 emülsiyon astar sürülerek yapılır. Buhar kesici tabaka için buhar kesici malzemenin özelliğinin yüksek bir diren kaynağı olması gerekir. Isı tutucu tabaka için binanın ısı yönünden yüksek derecede korunmasını sağlayacak maddeler kullanılır. Buhar dengeleyici tabaka için ise oluşabilecek su buharını dengeli bir şekilde dağıtmak için uygulanır. Su yalıtım tabakaları çatı eğiminin %5 civarında olması halinde cam tülü ve polyester keçe taşıyıcılı 3mm kalınlığında olan iki kat bitümlü örtüler ile uygulanır. Bu oranın üzerinde eğime sahip olan çatılar için ise polyester keçe taşıyıcılı 4 mm polimer bitümlü tek kattan oluşan örtüler yeterli olur. Koruyucu tabaka ise su yalıtım işleminden sonra mekanik yüklerden ve ultraviyole ışınlarından korunmak için koruyucu bir tabakaya ihtiyaç vardır.

Su yalıtımı sadece yapıların çatılarına değil aynı zamanda toprak ile temas eden yüzeylere, binanın temellerine, zemine oturan döşemelere, su basabilecek alçaklıkta olan yerlere, balkonlara, banyolara, lavabolara, mutfaklara da yapılır. Su yalıtımının her yapıldığı yer size biraz daha yaşam kalitesi ve ekonomik ferahlık sağlayacaktır. Ayrıca suyun dışarıya çıkmasını istemediğiniz alanlara da yapılabilir. Süs havuzları, suni göletler ve su depoları da bu durumun en iyi örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir