Cephe Ankraj

Cephe kaplama ürünleri için alışılagelmişin dışına çıkmak istenmektedir. Cephe kaplama ürünleri olarak nitelendirilen Cam, Doğaltaş, Kompozit, GRC gibi maddelere normalden farklı ve yenilikçi bir fikir ile yaklaşılmak istenmekte ve bu düşüncenin sonucunda alt konstrüksiyon ve modern bağlantı elemanları için üretim yapılmaktadır. Cephe ankraj, işlemleri özellikle uluslararası inşaat piyasasında büyük değerler kazanmış ve her geçen gün tercih edilme oranında belirli oranda artış meydana gelmektedir. Uluslararası inşaat sektörü ile adını daha çok duyuran cephe ankraj işleminin montajı sırasında her türlü ayarlama işlemi kısa süre içinde gerçekleştirilmekte kat betonlarında ve döşeme de sonradan yapılan dübelleme yöntemi ile yapılacak olan montaj esnasında meydana gelebilecek olası deformasyonu engelleyen donatıya bağlanabilen, beton için yapı profilleri olarak adlandırılan ürünlerin yenilikçi ankraj olarak sektöre kazandırılmasıdır. Meydana getirilecek olan beton içi yapı profillerin cephe ankraj adı altında yepyeni bir çizgi oluşturmasını sağlamak için bu uygulamalar hayata geçirilirken müteahhit ve cephe montaj firması tarafından her adımı izlenmektedir.

Cephe Ankraj İşlemi Nasıl Yapılır?

İnşa edilen yapıların dış görünüşlerinde bazı değişiklikler meydana getirmek adına ve aynı zamanda yapının bazı durumlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlamak için cephe ankraj işlemi uygulanmaktadır. Cephe ankraj işlemi uygulanış sırasında yetkili ve alanında uzman kişiler tarafından sürekli kontrol edildiği için ve bu uzman kişilerin önerileri doğrultusunda uygulamalar yapıldığı için ortaya çıkacak olan iş oldukça kalitelidir. Yalnızca ülkemizde değil yurtdışında da birçok inşaat firması tarafından tercih edilen bu yöntem sayesinde yapılar artık daha yaşanılabilir bir hal almıştır. Cephe ankraj işlemi yapı veya yalıtım işlemi olarak da nitelendirilmektedir. Yalıtım ve yapı ürünlerinden bir tanesi olarak nitelendirilen ankraj ürünleri piyasa da U ankraj, L ankraj ve F ankraj olmak üzere üç çeşitte bulunmaktadır. Cephe ankraj ürünleri farklı şekillerde tercih edilebildiği gibi bireylerin istekleri doğrultusunda farklı boyutlarda da tercih edilebilmektedir. Birçok firma uygulanacak olan ankrajların boyutlarını karşı tarafın isteğine göre 80, 100, 120, 150, 200 mm boyutlarında üretebilirken bu ölçülerinde dışında istenecek olası değerleri de üretmektedirler. Özel olarak istenecek olan ankraj boyutları hakkında tam olarak bilgi almak için ve bu boyutların fiyatlarını öğrenmek için pazarlamacı firma ile irtibata geçmek gerekmektedir.

Cephe ankraj sistemleri alanlarda daha uygun bir şekilde kullanılmak için 3 seri olarak üretilmektedir ve bu seriler fonksiyonellik açısından farklılık göstermektedir. Cephe ankarajın tercih edilmesinin en büyük nedeni, mevcut yapıların temellerini normale göre daha çok sağlamlaştırmaktır. Yapılar da kullanılacak olan ankraj sistemi ile binaların temellerinde meydana gelebilecek olası kaymalar veya yan duvarların kayması sonucunda mevcut yapının çökmesi gibi durumlar ile karşılaşmak istemeyen bireyler bu gibi durumların önüne geçmek için mevcut yapının temelinde demir kazıklar kullandırmaktadır. Yapıların yapıldığı alana göre de tehlike durumu değişmektedir. Eğer hayata geçirilen yapı geniş ve yokuş olan bir alanda ise cephe ankraj mutlaka uygulanmaktadır ve bu uygulama ile yapının güvenliği arttırılmaktadır. Meydana getirilen yapıların güvenliğinin tam olarak sağlanması için sorumlu firmalar tarafından cephe ankraj sistemi mutlaka tercih edilmelidir. Bu sistemler daha çok mühendis ve mimarlar tarafından tercih edilmektedir. Cephe ankrajın çeşitleri olan 3 yapı farklı özelliklere sahiptir. Bu 3 ankrajın sahip olduğu ortak özellikler 80, 100, 120, 150, 200mm boyutlarında üretilmiş olmaları ve mevcut boyutlar dışında alıcı firmanın isteği üzerine özel boyutlarda da ürünün üretiliyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir