Eğimli Çatılarda Yalıtım

Çatılar ve çatı yalıtımlarının yapılmasında son dönemlerde sıkça sorulan eğimli çatı yalıtımı sorularının neticesinde sizleri bilgilendirmek isteriz. Öncelikle çatılar binaları en üst kısımlarında sınırlayan ve iç ortamı dış ortamdan, atmosfer koşullarından ayıran bir yapı kabuğu olarak bilinmektedir. Su yalıtımı, buhar kesici, taşıyıcı, havalandırma katmanları, çatıları kaplama malzemeleri çatı sistemlerini oluşturmaktadır. Eğimli Çatılarda Yalıtım Örtüleri Hakkında bilgi almak için HEMEN BURAYI TIKLAYIN..

Çatılar yapılarımızı dolu, don, kar, yağmur, gece gündüz sıcaklıklarından oluşan farklar, UV radyasyonu, IR radyasyonu, dış kaynaklı sesler, rüzgar gibi etkenlerden korunmasını iç ortama istenilen düzeyde konfor ve güvenlik sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.

Eğimli çatılar kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadır. Sıcak ve soğuk çatılar olmak üzere ayrılan bu çatı sistemleri ısı malzemelerinin kullanıldığı alana göre ayrıştırılmaktadır. Soğuk çatılardan kısaca bahsedecek olursak soğuk çatı uygulamalarında çatı altı hacmi ısıtılmaz ve kullanılamaz. Dolayısı ile yalıtım döşeme hizasında yapılmaktadır. Sıcak çatılardan da bahsetmek gerekirse bu çatılarda çatı altı hacmi ısıtılmakta ve kullanılmaktadır. Dolayısı ile bu tarz çatılarda ısı yalıtımı mertek hizasında yapılmaktadır.

Eğimli soğuk çatı sistemlerinde soğuk hava hareketlerinden olumsuz etkilenmemek için hava ve su geçirmeyen, nefes alabilen örtüler tercih edilmektedir. Isı performansının yükselmesi planlanan bu uygulamalardaki soğuk çatılarımızda mevcut yoğuşma risklerine karşıda mutlaka yoğuşma kontrolü yapılmalı ve gerektiğinde buhar dengeleyici malzemeler kullanılmalıdır.

Eğimli sıcak çatılarda ise örtü altı yoğuşmayı engelleyecek çift havalandırma yöntemleri kullanılmalıdır. Çatılarımızdaki hava boşluklarından kaynaklanan konveksiyon akımı ile ısı kaybı gerçekleştirilmektedir. Bu durumlarda ve bu çatılarda bunları engellemek için suyu ve havayı geçirmeyen aynı zamanda nefes alabilen örtüler tercih edilmelidir.

Çatılarınız için en uygun yalıtım malzemelerini öğrenmek ve anında sipariş vermek için bize +90 ( 216 ) 314 56 40 numarasından ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda sizlere Dış Duvarlarda Yalıtım Uygulamaları‘ndan bahsetmeyi planlıyoruz. Bizi takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir