Isı Yalıtım Malzemeleri

Oturduğumuz binalar kışın soğur ve yazın ısınır. Kışın soğuk binaları ısıtmak için kömür ve doğalgaz gibi yakıtlar kullanırız. Yazın ise fazla ısınan evlerimizi soğutmak için klimalardan yardım alırız. Ancak binayı ısıtmak ya da soğutmak için harcadığımız enerjiyi biraz daha olsun azaltmak için kullandığımız yöntemin adı ‘’ısı yalıtım’’dır. Dış cephe duvarlar, cam ve doğramalar, döşemeler, çatılar ve tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım yöntemi ile hem daha rahat bir ortamda yaşayabilir hem de bütçemizi dengede tutarak hem ısınmak için hem de serinlemek için daha az bir enerji sarf edebiliriz.

Isınmak için kullanılan kömür ve doğalgaz gibi kaynakların sınırlı olması sonucunda böyle bir sistem geliştirilmiş ve kömür yerine ısı yalıtım kullanılmaya başlanmıştır. Enerji ihtiyaçlarını kontrol altına almak amacıyla sanayi ve konut sektöründe kullanılmaya başlanan ısı yalıtım sistemi git gide daha fazla kullanılmaya başlıyor ve enerjinin etkin şekilde kullanılmasında önemli rol oynuyor.

Konforlu bir yaşam için oda sıcaklığının 20-22C arasında olması gerekir. Yaz ve kış dönemlerinde bu ısıyı dengede tutmak ısı yalıtım ile mümkün hale geliyor.

 

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.kanyonyapi.net/fiyatlistesi.html” icon=”” target=”true”]Fiyat Listemizi İncelemek için Tıklayınız[/button]

 

Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Isı yalıtımı evde ısınmamızı ya da serinlememizi sağlayan enerji tüketiminde yaklaşık olarak %50 oranında bir tasarruf sağlar. Bunun yanında duvarlarda oluşan küflenmeyi, siyah lekeleri ve de mantar oluşumunu da önler. Ayrıca yakıt tüketimini azalttığı için de çevre dostu bir rol oynamaktadır.

 

Isı Yalıtımı Nerelere Yapılır?

Yakıt tüketimini en aza indirilen ısı yalıtımı binaların çatı ve duvarlarına, katları ayıran döşemelerin olduğu yerlere, toprak temaslı olan mahallelere, tesisat borularına ve de havalandırma kanallarına, pencerelere, garajlara ve de depolara yapılmaktadır.

 

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Evlerin, ofislerin, okulların, iş yerlerinin ve akla gelebilecek her yerin çatı, duvar ve döşemelerine yapılabilen ısı yalıtımı ısı geçirmeyen malzemelerle yapılır. Özel kaplamalı yalıtım cami üniteler ve de yalıtımlı doğramalar ile bina içinden ya da dışından ısı yalıtım sistemi kolaylıkla döşenebilir.

 

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Malzemelerin ısıyı dışarıya kaçırmak ya da içeriye akıtmak gibi özelliklerini en aza indirmek için TS 825 ve Alman DIN 4108 formalarına uygun olarak ısı iletim özellikleri 0,060 kcal’ın altında olan ısı yalıtım malzemeleri kullanılır. En iyi ısı yalıtım malzemeleri seçmek için malzemelerin özelliklerinin de en iyi şekilde bilinçli olarak seçilmesi gerekir.

 

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzemeler ve özellikleri

Isı iletim katsayılarının küçük olması gereken ısı yalıtım malzemeleri hafif ve kokusuz olmalıdır. Su ve nemi Absorbe etme özelliği ulunması gerekir. Bakteri ve haşerelerin yuva yapmasına elverişli olmayan bu malzemeler çürümeye karşı da dayanıklı olmalıdır. Yanıcı olmaması gerekir. Uzun ömürlü ve ilk özelliklerini kaybetmeyen ürünler olması gerekir. İnsan sağlığına zararlı olmamalarının gerekmesinin yanında ekonomik olmaları da kullanacak olan kişi için son derece önemlidir.

Yalıtım malzemeleri hem doğal hem de yapay olarak kullanılabilir. Gevşek dolgu yapıldığı zaman ısı yalıtımı olacak yere dökülen sıvı malzemeler özellikle sıcak ve düzgün olmayan yerlerde rahat bir şekilde kullanılabilir. Böylelikle yalıtımın da ömrü uzun ve kaliteli olmaktadır.

Yalıtım malzemeleri değişik yapılara sahiptir. İç yapıları birbirinden farklı olan bu malzemeler 5 ana grupta incelenir.

  • Taneli yapıya sahip olan ısı yalıtım malzemeleri taneciklerden oluştuğu için bu taneciklerin arasındaki ısı yalıtım oranı son derece düşüktür. Bu nedenle de binadaki soğuk havayı ve sıcak havayı dengede tutmakta önemli rol oynar.
  • Lifli yapıya sahip olan ısı yalıtım malzemeleri ise lifler arasındaki serbest hava alanı sayesinde ısı transferinin oldukça düşük olmasına neden olur.
  • Hücreli yapıya sahip ısı yalıtım malzemelerinin hücre yapısı ne kadar küçük olursa ısı transfer işlemi de o kadar az olmaktadır.
  • Reflektif yapıya sahip ısı yalıtım malzemeleri yutma katsayılarının düşük olması nedeni ile ısının çoğunluğunu yansıtır ve ısı yalıtımına büyük katkı sağlar.
  • Son grup ısı yalıtım malzemeleri ise bu bahsettiğimiz malzemelerin karışımından oluşan malzemeler olup daha güçlü bir etkiye sahiptirler.

 

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzemelerin Özellikleri

Isı iletkenliği ne kadar az olursa malzemelerin ısıyı dengede tutma güçleri de o kadar fazla olur. Mekanik hasara karşı dirençleri çoğu zaman zayıf olan ısı yalıtım malzemelerinin üst kısmına koruyucu bir tabaka mutlaka yerleştirilir. Absorbsiyona karşı direnç söz konusu olduğunda ısıl iletkenliği artan malzemelerin nemi absorbe etmediği görülür. Bu nedenle üst kısım su geçirmez bir tabaka ile kaplanır. Yanmaya karşı dirençlerinin bulunması gereken malzemeler belirtilen ısının yukarısında bir ısı ile kullanılmamalıdır.  Yeniden kullanılma özelliği olan ısı yalıtım malzemeleri diğerlerine oranla daha fazla tercih edilir. Isı yalıtım malzemelerinin hem sağlıklı olması hem de bütçeye uygun olarak ekonomik boyutunun da düşünülmesi gerekir.

Bina ısı yalıtımında kullanılan malzemelere örnek verecek olursak: Cam yünü, taş yünü, Genleştirilmiş polistren ısı yalıtım levhaları, Extrüde Polistren Isı yalıtım levhaları, Poliüretan köpük, Fenol köpüğü, cam köpüğü sıklıkla kullanılan ısı yalıtım malzemeleridir.

Ülkemizde Cam yünü, taş yünü, Expande Polistren, Extrüde Polistren, Cam köpüğü, Fenol köpüğü, Polietilen köpük, Mantar levhalar, Ahşap lifli ve yünlü levhalar, Genleştirilmiş Perlit ve mantar üretimi mümkündür. Ancak seramik yünü melamin köpüğü Poli İzosiyonat köpük, PVC Köpük, Elastomerik Kauçuk Köpüğü, Knauf Vidipan, Aqua Panel Meşli Çimento bazlı yalıtım malzemeleri ithal olarak ülkemize gelmektedir.

Siz de ısı yalıtım malzemeleri konusunda bir önder olan Kanyon Yapı ile çalışabilir ve ısı yalıtımında kaliteden yana olup binalarınızın en iyi şekilde izole edilmesini uygun fiyatlarla sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir