Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımında Ne Önemlidir?

Son yıllarda dünyada kömür, linyit, doğalgaz ve petrol kullanımı son derece fazlalaşarak enerji kaynaklarının gözle görülür derecede azalmasına neden olmakta. Sanayi sektöründe meydana gelen gelişme ve sürdürülen çalışmalardan ötürü çevre kirliliği, küresel ısınma gibi sorunlar kendini göstermeye başladı. Bu durumların ortaya çıkması da enerjiyle doğrudan ilişkili olduğu için, enerji kaybı ve kazancı hakkında yoğun çalışmalar yapılarak bu konuya yoğunlaşıldı.

Isı yalıtımı konusu da çevresel kaynakların fark edilir şekilde tüketilmesi ve enerji açığının oluşmasıyla beraber, bunu önlemek ve enerjiyi en verimli şekilde kullanabilmek adına gündeme geldi. Sıcaklık farklarından en az şekilde etkilenmeyi, mevsime göre sıcaklığın korunmasını sağlamak adına ısı yalıtımına başvurulmaktadır. Binalarda, ısı köprüleri kurularak sıcak ve soğuk havaların içeri girmesi önlenmektedir. Isı yalıtımı yapılarak enerjiden çok büyük ölçüde tasarruf edilirken, ısınma ya da soğuma için harcanan masraflar da ciddi oranda azalma gösterir.

Binalarda ısı yalıtımı yaptırmak, ekonomik açıdan olduğu kadar çevresel öneme de sahiptir. Bunun yanı sıra, ısı yalıtımı yapılarak daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek, konutların ömrünü uzatmak da mümkün olmaktadır.

Isı yalıtımı olmayan yerlerde kapı altları, pencereler hatta duvarlar bile bina içerisinde ısı kaybına yol açarak enerji tüketimini artırmaktadır. Binalarda ısınma için yapılan enerji sarfiyatı neredeyse %80’ dayanan bir orandır. Bu durum enerji tasarrufunun bir an önce sağlanmasında neden acele edilmesini göstermektedir. Günümüz koşullarında yerli kaynaklı enerji üretimi, tüketimin yalnızca %30’unu karşılarken, uzmanların bu oran için 2020 yılına kadar %25’e kadar düşeceğini bildirdiği bilinmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü ısı yalıtımı konusunda son yıllarda talep artmış ve ekonomik hem de çevresel olarak faydalanmaya çalışılmaktadır.

Isı Yalıtımının Avantajları

Doğru yalıtım uygulamaları, konut içinde ısınma ve soğutma taleplerinde %40’tan %60’a kadar tasarruf sağlayarak enerji kaybını önler. İnsan sağlığı açısından son derece zararlı olarak bilinen rutubetli ortamların giderilmesi de ısı yalıtımı sayesinde mümkün olmaktadır. Isı yalıtımı sayesinde dış etkenlere karşı koruma elde edip, binalara yapılan bakım ve onarım masrafından tasarruf edilebilmektedir. Isı yalıtımına yapılan harcama, 4 ve 6 yıllık bir sürede kendini amorti edebilmektedir. Isı yalıtımı olan binalarda ısınma ve soğuma ihtiyaçları daha kolay karşılanabileceği için, yakıt kullanımı da azalarak, bacalardan çıkan zararlı gazlar doğaya daha az zarar vermektedir.

Isı Yalıtımında Ne Önemlidir?

Isı yalıtımı yapılırken, kullanılan malzeme taşyünü gibi maksimum verimle çalışan materyallerden oluşmalıdır.

Isı yalıtımı için en uygun koşullar olan hava sıcaklığının +5 derecenin üzerinde olduğu ve 24 saat boyunca sıcaklığın bu derecenin altına düşmeyeceği alanlarda uygulanmalıdır. Sıcak havalarda, rüzgar alan yerlerde ve doğrudan güneş alan bölgelerde uygulanmamalıdır.

Isı yalıtım işlemleri başlamadan önce, uygulama yüzeyindeki çatlak ve onarım ihtiyacı olan alanlar düzeltilmeli, gerekli tamir işleri yapıldıktan sonra yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Ayrıca uygulama yüzeyinde toz bulunmamalıdır.

Isı yalıtım levhasına yapıştırıcının sürülmesiyle duvara montesi hemen gerçekleştirilmelidir. İskele bağlantıları, duvar yüzeyine en uygun şekilde yapılmalıdır. Bina iç sıva ve şapları kurumadan ısı yalıtım malzemesi döşeme işlemi başlamamalıdır.

Dilatasyon aralıkları, asla ısı yalıtım sistemiyle kapanmayacak şekilde; yalıtım sistemindeki dilatasyon profilleriyle geçmelidir.

Doğru ısı yalıtımı sayesinde enerjiden tasarruf etmek sadece insanların sağlık ve konforunu değil, aynı zamanda çevreye verilen zararın azalması ve daha yaşanabilir çevreye sahip olma ihtimalini artırmaktadır. Dünyaya hakim olan tehlikelerden en önemlileri olan ozon tabakasının delinmesi ve küresel ısınma, sadece ısı yalıtımından elde edilen enerji tasarruf sayesinde bile çok büyük oranda önlenebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir