İzolasyon Malzemeleri

İzolasyon Nedir, Neden Yapılır?

İzolasyon, herhangi bir yalıtım malzemesi ile ortamdan dışarı ya da dışarıdan ortama doğru gerçekleşen enerji akışının indirgenmesidir. Aslında izolasyonu yalıtım olarak da adlandırabiliriz. İzolasyon uygulamaları, ülkemizde batı ülkelerine göre daha geç başlamış bir uygulamadır. Son yıllarda Türkiye’de izolasyon uygulamaları her ne kadar gelişme göstermiş olsa da hala istenen düzeye ulaşmamıştır. Ancak küreselleşme ve gelişen teknolojinin de etkisi ile önümüzdeki yıllarda bu uygulamaların istenen düzeye ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu düşüncenin en temel nedeni ise yurt dışında üretilmekte olan izolasyon malzemelerinin eş zamanlı şekilde ülkemize de ulaşıyor olmasıdır.

İzolasyon malzemeleri yurt dışından ülkemize kısa sürede ulaşıyor olsa da ülkemizde bu malzemelerin üretimi de gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunların yanı sıra malzemeler gün geçtikçe daha çeşitli ve kaliteli hale gelmektedir. Üstelik devletin de yalıtım uygulamalarına verdiği önemin her gün daha çok artması ve insanların da yalıtım konusunda daha bilinçli hale gelmesi, yalıtımın ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Aslında günümüzde izolasyon yerine yalıtım kelimesinin daha fazla kullanılıyor olması daha çok yalıtıma aşina olmamıza neden olmuştur ancak yalıtım ve izolasyon aslında aynı uygulamalardır. İzolasyon/yalıtım uygulamaları yapıların ısıtma ve soğutma giderlerini azaltabilirken aynı zamanda sera etkisi yapan gaz salınımlarını da en aza indirgemektedir. Sağlıklı, konforlu ve güvenli yaşam alanları yaratan bu uygulamalar sayesinde yapıların yıllar boyunca ayakta kalması da sağlanabilmektedir. Peki, izolasyon/yalıtım türleri nelerdir?

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.kanyonyapi.net/fiyatlistesi.html” icon=”” target=”true”]Fiyat Listemizi İncelemek için Tıklayınız[/button]

 

İzolasyon/yalıtım türleri

Dış cephe ısı yalıtımı: Yapıların dış duvarlar nedeni ile yaşadığı ısı kayıpları, ilgili yapının yüksekliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca yüzey ne kadar büyükse, ısı kaybı oranı da o denli yüksek olacaktır. Yapılarda ısı yalıtımının yapılması gereken yer ise ısıtılmak ya da soğutulmak istenen alanın dış yüzeyidir. Yapı elemanlarının sahip olduğu ısı depolama özelliğinden faydalanmak ve ısıl gerilimleri önlemek adına ısı yalıtımının dış cephe üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu uygulama aynı zamanda su yalıtımı görevi de görmektedir.

Ses yalıtımı: Genel anlamda gürültü kirliliği insanlara pek çok anlamda zarar vermektedir ve yaşam alanlarının da gürültüden arınması gerekmektedir. İşte bu noktada etkili çözümler sunan ses yalıtımı, uygulamaları günümüzde neredeyse tüm yapılar için zorunlu hale getirilmiştir. İç mekanları dışarıdaki seslerden korumakta olan bu uygulamaların elbette olabilecek en kaliteli şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde istenen sonuç elde edilmeyebilir.

Çatı izolasyonu: Yapılardaki çatı izolasyonu uygulamaları, çatının özellikleri ve kullanım amacı gibi etkenlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Yapılarda çatı sayesinde iç ve dış ortamın fiziksel koşullarının kontrolü sağlandığı için çatı izolasyonu son derece önemlidir. Çatılarda izole edilmesi gereken başlıca etmenler ise ısı, ses, buhar/su ve ışı/radyasyon olarak sıralanabilir.

Pencere izolasyonu: Günümüzde saydam bir yapı elemanı olarak görev yapan pencereler ülkemizde genellikle tek camlı olarak kullanılıyor olsa da zamanla çift camlı pencereler daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Isı cam olarak adlandırılan çift camlı pencereler sayesinde pencere izolasyonu sağlanmakta ve ısı kaybı en aza indirgenmektedir.

Su izolasyonu: Yapılarda su izolasyonu uygulamaları, nemin ya da suyun yapının bir bölümüne ya da kapladığı alana zarar vermesini engellemek adına gerçekleştirilmektedir. Bu izolasyon türü çatı, duvar ve yapı çevresine uygulanabilmektedir. Peki, tüm bu izolasyon çeşitlerinde kullanılan malzemeler hangileri?

 

İzolasyon malzemeleri nelerdir?

Her bir izolasyon uygulamasında tercih edilecek malzeme farklıdır ancak izolasyon malzemeleri genel olarak aynı amaca hizmet etmektedir. İşte izolasyon türlerine göre tercih edilmesi gereken malzemeler.

Öncelikle ısı izolasyonunda kullanılan malzemelerden bahsedelim. Cam yünü ve taşyünü ısı izolasyonu dendiğinde akla gelen ilk ürünlerdir. Ayrıca genleştirilmiş polistren ısı yalıtım levhaları, extrüde polistren ısı yalıtım levhaları, poliüretan köpük, cam köpüğü ve fenol köpüğü de bu yalıtım türünde kullanılan malzemeler arasındadır. Bu noktada ısı yalıtım malzemelerinin özellikleri oldukça önemlidir. Bu malzemelerin hafif, kokusuz, uzun ömürlü, ekonomik, temin edilebillir, suyu ve nemi absorbe edebilir olması gerekmektedir.

Su izolasyonundan bahsedecek olursak; bu izolasyon türünde en fazla bilinen izolasyon malzemeleri membran malzemelerdir. Bunun yanı sıra mastik malzemeler ve sürme esaslı malzemeler de bu izolasyon türünde kullanılmaktadır. Membran malzemeler genel olarak elastik ve dayanıklı olsa da ihtiyaca bağlı olarak değişik özellikte olabilmektedir. Ayrıca bu malzemeler değişik boyutlarda da üretilerek her ihtiyaca hizmet edebilmektedir.

Sürme esaslı su izolasyon malzemeleri çimento ve akrilik gibi sürülebilen malzemelerden meydana gelmektedir. Bu malzemeler genellikle fırça, rulo ya da püskürtme ile uygulanmaktadır. Mastik malzemeler ise genel olarak silikon, akrilik, bitüm esaslı, kauçuk ve üretan esaslı gibi çeşitlerden oluşmaktadır.

Ses izolasyonunda kullanılan malzemeler ise akustik süngerler, ses kesici süngerler, akustik kumaş kaplı paneller, akustik ahşap paneller ve zemin ses yalıtım malzemeleridir. Tüm bu malzemelerin ortak özelliği ortamın akustiğini düzenleyen malzemeler olmalarıdır. Yanmaz özelliğe sahip olan bu izolasyon malzemeleri ayrıca titreşim ve vibrasyonlara da engel olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir