Nem Bariyeri Nedir?

İnşaat ve yapı sektöründe kaliteli bir yapı yaratmak kadar, tüm koşullarıyla konforlu ve insan sağlığına uygun malzeme ve koşulları yaratmak gerekiyor. Bu konuda sadece binaların değil doğru, yeterli yalıtım işlemlerinin yapılmadığı her yerde nem, rutubet gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle nemli, rutubetli ortamda barınan bireylerin öncelikle solunum yolları olmak üzere sağlık koşullarında olumsuz etki eden bu konuyu ortadan tamamen kaldırmak gerekiyor.

Nemin bir problem yaratmaması için inşaatlarda ihtiyaç olan özellikle kaliteli malzeme ve profesyonel işçilik sayesinde uygun yalıtım uygulamalarını gerçekleştirmek gerekiyor. Bu yalıtım işlemlerinin yanı sıra, bina yapımı sırasında bile sorun yaratabilen nemin yaratacağı sorunları önlemek için nem alma işlemi uygulamasının atlanmaması önemli oluyor.

Bina yapımında kullanılan betonun nemli ve taze olmasının sorun yaratmaması için ve özellikle iklim koşulları da bu nemi daha da artıracak koşullara olanak sağlıyorsa nem bariyerlerine başvurmak gerekiyor. Aynı şekilde binanın bulunduğu yerin nem koşullarına bağlı olarak fazla nemin binaya ve yaşayanlara zarar vermemesi adına kullanıma hazır hale geldikten sonra da uygulanması oldukça faydalı sağlıyor.

Fazla nemi gidermek için daha sağlıklı bulunan ancak bazı durumlarda işe yaramayan nem cihazları yerine nem bariyerleri kullanılıyor. Nem bariyeri nedir sorusuna verilebilecek en temel yanıt; binayı yağmur veya nem yaratan herhangi bir durumun neden olduğu bina yapı malzemelerinin olumsuz etkilenmesi ve binadaki insanların konforunu sağlamasıdır.

Buhar dengeleyici örtü ve nem bariyeri binanın cephesi ve çatıya uygulandığında bina yapı elemanları arasındaki korozyon, yoğunlaşma nedeniyle oluşan kötü koşullar önlenmiş oluyor. Nem bariyeri yalnızca çatı ve cephede değil, yüksek nem bulunan zeminlerde de astar olarak kullanılarak yüksek nemi önlemeyi sağlıyor.

Yalıtım koruma amacının yanı sıra nem bariyerinin kullanım alanları duvar kaplamaları, drenajlarla zeminde ve yollarda erozyon kontrolü, membranı koruma gibi alanlarda da sürüyor. Aynı yalıtım uygulaması gibi nem bariyeri uygulaması da elektrik ve ısınma sarfiyatını minimuma çekmede etkili oluyor. Ahşap ve alüminyum cephelerde, her türlü çatı altında ve siding cephe altında da rahatlıkla uygulanabiliyor.

Nem Bariyerinin Uygulanması

Nem bariyerinin yapılışı, cephe ve çatılarda düşey ve yatay bindirmeli kullanımlara göre farklılık gösteriyor. Ancak yine de 10 cm bini payı bırakılarak, mümkün olduğunca gergin şekilde uygulanarak bini yerlerinin bantlanması gerekiyor. Örtünün başlangıç ve bitişindeki baskı noktalarına ek yeri bandı da kullanmak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken, örtü yüzeyinin su ve tozdan korunarak muhafaza edilmiş olmasıdır; bant uygulaması için yüzeyin temiz olması çok önemli oluyor. Örtünün üstünün maksimum dört ay içerisinde kapanması da nem bariyerini hazırlamada önemli olan bir koşul.

Nem Bariyerinin Avantajları

Nem bariyeri, alçı ve sıva malzemeleri, suda eriyen deterjan tarzı maddeler, ahşap koruyucu, boya, cila gibi kimyasal maddelerden etkilenmeyen yapıya sahip tek bariyerdir. Dış yüzeyinin olmayışı taşımayı kolaylaştırır ve işçi güvenliğini maksimuma çıkarır. Nefes alan yapıya sahip olduğu için yoğunlaşmayı önler ve binada ve yapı malzemelerinde olumsuz durumların önüne geçer. Uzun süre suya maruz kalsa bile kesinlikle su geçirmeyen tek araçtır.

Nefes alma ve hava süzme işlemleri gözenek yapısı nedeniyle enerji kaybını önler. Aynı amaç için kullanılan en yakın rakibine göre suya direnci %30 daha fazladır. Terlemeye bu kadar dirençli olmasının nedeni kontrollü nefes alma özelliği sayesinde mümkün olmaktadır. Örgülü iplik dokusu ve kauçuk benzeri üst kaplaması sayesinde gerilme gücü %10 fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir