Ses İzolasyon Sistemleri

Bir binanın yalıtımı söz konusu olduğunda hem ısı yalıtımı hem de ses yalıtımı akla gelmektedir. Binada yaşayan kişilerin konforlu bir yaşam sürebilmesi için doğru ve yeterli izolasyon çalışmalarının yapılması çok önemlidir.

Ses İzolasyonuna Neden Gerek Vardır?

Sürekli gürültülü bir ortamda bulunmak, evde sakince zaman geçirmek istendiğinde bile bunun mümkün olmaması son derece can sıkıcıdır. İnsanlar üzerinde gürültünün oluşturacağı olumsuz etkileri en aza indirmek hatta yok etmek adına alınacak önlemler ses izolasyonu çalışmaları kapsamına girmektedir.

Seslerin bir ortamda yayılırken önlerine çıkan engele çarparak geçiş kaybına uğraması ses izolasyon malzemeleriyle sağlanmaktadır. Bu malzemelerin kullanımıyla seslerin birbirine karışması ya da ortam seslerinden rahatsız olmak gibi durumlar önlenmektedir.

Ses izolasyonu malzemeleri sayesinde küçük bir alanda bulunan 4 odacığın bile birbirlerinin sesleri karışmayacak biçimde tasarlamak mümkün olmaktadır. Müzik stüdyolarından yola çıkıldığında bu durumun yaygın olarak gerçekleştiği ve akustik sünger gibi malzemelerin odalarda kullanılması yaygındır.

Bir binada yaşayan sakinlerin birbirlerinin gürültülerine maruz kalarak uyku ya da stres problemleri ile karşılaşmaması için binalara ses izolasyonu yapılıp, oluşan gürültülerin bu malzeme içine hapsedilmesini sağlar.

Ses izolasyonu için kullanılabilecek farklı malzeme seçenekleri bulunmaktadır. Yanmaz piramit sünger, yanmaz yumurta sünger, yanmaz special sünger, yanmaz labirent sünger, mantarlı kauçuk levha, zemin kauçuk levha, EPDM ses bariyeri, mantar şilte, bariyerli yumurta sünger, bariyerli akustik süngeri, bariyerli sünger, akustik paravan, akustik difüzör panel, akustik oda kitleri gibi daha birçok ses yalıtım sistemi mevcuttur.

Katlar arası ses izolasyonu çalışmaları için genellikle süngerpan akustik süngerler ses yalıtım ürünü sıklıkla tercih edilmektedir.  Bu ürünler atık süngerlerin geri dönüştürülmesinden elde edilmektedir. Farklı yoğunluklarla üretilen bu malzeme, en iyi darbe ve titreşim önleyici ürünlerden birisidir. Şap ve parke altlarında ve alçıpan aralarında kullanılması tercih edilir.

Katlar arasında olduğu gibi duvarlar arası için de kullanılan farklı bir çeşit ses izolasyon malzemesi bulunmaktadır. Yine süngerpan kullanımının mümkün olduğu duvar aralarında ağır EPDM de çok fazla tercih edilmektedir.  Ağır kurşun levha bariyerle aynı ses yalıtım özelliğine sahip olan bu malzemenin açılımı Esnek Ses Yalıtım Bariyeri olarak tanımlanmaktadır. Ses yalıtım malzemesi olarak yıllardan beri kullanılan kurşun levhalar zehirli maddeler içerdiği için bunlar yerine daha sağlıklı ürünler tercih edilmektedir.

Yüksek ses izolasyon değeri sayesinde tüm gürültü şikayetlerini sonlandıran en etkili ürün olarak bilinmektedir. EPDM iki levhanın üst üste getirilerek kolayca kullanılabilmesinden ötürü arada boşlukların kalmamasını ve ses kaçaklarının oluşmamasını sağlayan kaliteli ürünler arasında yer almaktadır. Ses kaçakları her ne kadar önlenirse önlensin, bazı durumlarda yankı problemleriyle karşılaşılabilmektedir. Bu durumla baş etmek için yapılması gereken ise EPDM yüzeyi üzerine akustik sünger, ses emici paneller, akustik panel gibi ses emici yüzeylerden bir kat uygulanmasıdır. Böylece ekstra gürültü emilimi sağlanacak ve yankı oluşumu da ortadan kalkacaktır.

Son zamanlarda inşaat ve yapı sektöründe en fazla tercih edilen bu ses izolasyon sistemleri, tıpkı ısı yalıtımında olduğu gibi bir binanın olmazsa olmazlarından birisidir. Ses yalıtım sistemleri yalnızca binaların dış cephesinde değil, pencerelerde de kullanılmaktadır. Bu sayede dış ortamdan gelen seslerin duyulmayacak ya da kişiyi rahatsız etmeyecek kadar azalması sağlanır.

Konforlu, sakin ve huzurlu bir ortam için ofislerde, evlerde, okullarda, müzik merkezlerinde kısacası sesin olumsuz etkilerini en aza indirilmesi gereken, akla gelebilecek her türlü alanda ses izolasyonu yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir