Silikon Macunların Kullanım Alanları

Silikon yapısı itibariyle hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir yapıştırma, dolgu ve izolasyon malzemesidir. Son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan silikon halk arasında genellikle mastik ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi tamamen farklı ürünlerdir.

Genelde kalınlığına bağlı olarak bir kartuş silikon ile 7 ila 11 metre çizgi çekmek mümkündür. Ancak elbette bu noktada önemli olan şey silikonun kalitesidir. Günümüzde piyasada kullanım alanına göre pek çok silikon bulmak mümkündür ancak bunların bazılar ucuz ve markası belli olmayan ürünlerdir. Ne yazık ki bu ürünlerin ucuz olmasının nedeni içerisinde silikon barındırmıyor olmalarıdır.

Bu ürünlerin içinde solvent adı verilen uçucu gazlar bulunmaktadır. Bu da silikonun uygulama sonrasında zamanla çatlamasına ya da kopmasına neden olmaktadır. Üstelik bu şekilde yalıtım da tam olarak yapılamamaktadır. Kaliteli bir silikon elastik özelliğe sahiptir, mükemmel bir yapışma sağlar, uçucu gaz içermez ve güneş ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Peki, silikonun kullanım alanları hangileridir?

Öncelikle silikonun geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtelim. Özellikle inşaat sektöründe kullanılan bu malzeme evin de pek çok noktasında kullanılabilmektedir. Standart silikonların bu noktada daha yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Kullanılan diğer silikonlar ise ısıya karşı dayanıklı silikonlar, ayna silikonları, ve akvaryum silikonlarıdır.

Standart silikonların ve ısıya karşı dayanıklı silikonları diğerlerine göre daha yaygın olduğunu kabul etmek gerekir. Zira bu ürünler özellikle inşaat sektörünün vazgeçilmez malzemesidir. Bu sektörün yanı sıra günlük hayatta da sık sık kullanılan ve pek çok alanın yapışmasını ya da izole olmasını sağlayan silikon ne kadar kaliteliyse o kadar uzun ömürlü olacak ve uygulandığı noktaları ya da alanları da o kadar koruyabilecektir.

Kaliteli bir silikon arayanlar için en ideal seçeneklerden bir tanesi şüphesiz ki Dow Corning olacaktır. Pek çok seçeneği ile pek çok alana kolay bir şekilde uygulanabilen Dow Corning silikonları, inşaat sektöründe de en fazla tercih edilen markalar arasında yer almaktadır.

Görevlerine göre ayrılan silikonlar arasında en etkili olanlardan Dow Corning 791 birleşme ve genleşme derzleri, pervazlar ve pek çok hareketli ek yerleri için mükemmel bir yapışma sağlamaktadır. Az kokulu olması ile de diğerlerinden ayrılan bu ürün pek çok çevre koşuluna karşı da dayanıklıdır.

Dow Corning 784 ise yüksek elastik özellikli, sararmaya ve yosunlaşmaya karşı dayanıklı olan bir malzemedir. Cam, alüminyum ve daha pek çok pürüzsüz yüzeye kolaylıkla uygulanabilen bu silikon özellikle rutubete maruz kalan alanlar için idealdir.

Son olarak bahsedeceğimiz Dow Corning 796 ise tuğla, taş, ahşap, beton, PVC ve ayna gibi geniş yüzeyli alanlara uygulanmaktadır. Hava şartlarına ciddi direnç gösteren bu ürün primer olmadan da uygulanabilmektedir. Dilerseniz tüm bu silikon türlerini Kanyon Yapı’dan satın alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir