Silikon Mastik

Genel anlamda silikon ve mastik birbirine çok benzemektedir. Bu ürünler aynı amaç ile kullanılabileceği gibi farklı ortam ve amaç için de kullanılabilmektedir. Bu ürünleri kullanırken kullanılacak yere göre tercih etmek gerekmektedir. Silikon mastik piyasada bulunan diğer mastik ürünlere göre biraz daha farklı bir yapıya sahiptir. Silikon mastiğin diğer mastik ürünlere göre en büyük farkı esnek yapıya sahip olmasıdır. Geniş bir tüketici kitlesine sahip olan firmaların çıkardığı dayanıklı, süper elastik yapıya sahip olan ve yüksek fiyatlı mastikler de normal yapıya sahip silikonlara göre daha iyi bir yapıya sahiptir. Fakat sıradan bir mastik ile silikonu karşılaştıracak olursak silikon sahip olduğu esnek yapısından ve daha yapışkan olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Mastik ürünlerin sahip olduğu kaliteli yapı ile silikonun sahip olduğu esneklik ve daha iyi yapışma özelliği birleştiğinde silikon mastik birçok alan ve birçok amaç için tercih edilebilecek ürün konumuna gelmektedir.

Silikon Mastik Nasıl Uygulanır ve Nerelerde Kullanılır?

Mastik ürünlerin ön plana çıkmasında birçok özellik yer almaktadır. Her bir ürünün kusursuz olarak uygulanabildiği bir alan bulunmaktadır. Silikon mastik uygulandığı yüzeyde daha esnek bir görüntüye sahip olurken yapışkan özelliği ile de daha uzun süre kullanılmaktadır. Silikon mastik birçok mastik ürüne göre pahalı bir yapıya sahiptir bunun sebebi sahip olduğu özellikler ve diğer ürünlerin sahip oldukları özelliklerden dolayı kısıtlı bölgelerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda silikon mastik zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Silikon mastik duş teknesi, küvet, banyo, lavabo gibi banyo aksesuarlarında kullanılmak ile birlikte birçok ürünün duvarla birleştiği yerde izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hatta cam ve pencere kasalarının aralarında da kullanılmaktadır. Silikon mastik ve bunun çeşitleri sayesinde gerek profesyonel kullanıcılar gerek ise amatör kullanıcılar amaçlarına uygun ürünü seçmekte ve rahatlık ile kullanmaktadırlar.

Çok az hareket özelliği bulunan bazı bölgelerde tek bileşenli bir yapıya sahip olan butylene kullanılmaktadır. Tek bileşenli bir yapıya sahip olan butylene kısıtlı hareket edebilen yada hareket etmeyen bölgelerin birleşim noktalarında ve mekanik açıdan hareket etme zorunluluğu bulunmayan bölgelerde kusursuz bir iş çıkarmak için kullanılmaktadır. Butylene tekli cam sistemlerinin bulunduğu bölgelerde yatak dolgusu olarak kullanılabilecek en doğru üründür. Bu ürün kullanılırken oluşturulacak derz tasarımı dayanıklı ve doğru olmalı ve uygun bir genişlik söz konusu olmalıdır. Uygulama sırasında binaların sahip oluğu malzemelerin özellikleri bilinmeli ve bu özelliklere gire derz hareketleri yüzeylere uygulanmalıdır. Uygulanacak olan derzin genişliği 5-10 mm arasında ise sahip olduğu derinlik 1:1 olmalıdır. Derzin sahip olduğu genişlik 10-15mm ise sahip olduğu derinlik 1:2 olmalıdır. Derzlerin sahip olması gereken genişlik ve derinlikler teknik servisler tarafından belirlenebilmektedir. Hatta derzlerin sahip olacağı en derinlikler dahi teknik servisler tarafından rahatlıkla belirlenebilmektedir. Butylene ürünü uygulanırken ortamın mevcut sıcaklığı en az 5 derece olmalıdır. Ayrıca ortamın sahip olacağı en yüksek sıcaklığın 40 derece olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ürünün yapısında bulunan yoğunluk değeri 1.7- 1.8 g/ml arasındadır. Aynı zamanda bu mastiğin yapısında bulunan akışkanlık  ISO 7390<2mm dir. Unutulmaması gerekmektedir ki eğer bu ürün sipariş üzerine kargo aracılığı ile ulaştırılacak ise mevcut hava koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu ürün kargo aracılığı ile gönderilirken mevcut hava sıcaklığının en düşük -15 derece olması gerekmektedir. Çünkü butylene hava şartlarından ötürü donabilir. Bu nedenle mevcut hava sıcaklığına dikkat etmek gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir