Su Yalıtım Membranı

İyi bir su yalıtımı için ilk şart doğru uygulamanın yapılması ve doğru detayların tercih edilmesidir. Su yalıtımını yapmak için öncelikle uygulamanın yapılacağı zeminin yüzeysel problemlerini çözmek gerekmektedir. Zeminde bulunan çukur ve deliklerin tamir edilmesi gerekmektedir. Su yalıtım membranının uygulanacağı zeminin ıslak veya nemli olmaması gerekmektedir aynı zamanda yeterli priz alma süresinin tamamlanması gerekmektedir. EPDM Membranın yapılacağı bölge ve çevresi çamur, toprak vs. kalıntılardan arındırılmalıdır. Yalıtım uygulaması yapılmadan önce zemine bitum esaslı astar uygulamasının yapılması daha iyi bir sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Bu uygulama ile, astar yüzeyde bulunan sorunları en aza indirmeye yardımcı olacaktır aynı zamanda yapıştırma sırasında membran bu uygulama sayesinde zemine daha iyi tutunacaktır.

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.kanyonyapi.net/fiyatlistesi.html” icon=”” target=”true”]Fiyat Listemizi İncelemek için Tıklayınız[/button]

Membranın Uygulanma Aşaması

Membran uygulanırken tamamen açılır vaziyete getirildikten sonra, boyuna ek olan bölgeler en az 10cm, baş bölgesi en az 15cm olacak şekilde ayarlanır ve üst üste gelecek şekilde zemine serilir. Yalıtım da 1.kat olarak kullanılan membranlar, tabanda bulunan düşük doza sahip grebeton tabakasında meydana gelecek deformasyonların yapıyı etkilememesini sağlamak için bini yerlerinden yapıştırılmaktadır. Eğer su yalıtımı membranı perde yüzeyinde uygulanacak ise bölgelerin toprak ile temas etmesi daha olası olduğu için membranın iki tarafından da yapıştırılması gerekmektedir. Membranın bini yerlerinden yapıştırılma işlemi, LPG gazı kullanılarak meydana getirilen şamülo alevinin modifiye bitümünün erimesine sebep olacak ısıtma işleminin meydana gelmesi ile gerçekleştirilmektedir. Yapıştırma işlemi gerçekleştirildikten sonra eriyen bitüm, bini yerlerinden mutlaka taşırılmalı ve taşan bitümler bir spatula veya mala ile bastırılmalıdır.

Eğer membran uygulaması çatı çevresi, rulo başları veya baca çevresinde gerçekleştirilecek ise membranın en az 1 metre yapıştırılması gerekmektedir. Uygulanacak olan membran eğer arduazlı ise yan binileri arduazsız olarak hazırlanan 10cm kalınlığa sahip şeritler üzerine yapıştırılmalıdır. Baş binileri için kullanılacak kısmın ise 15cm lik bölümü ısıtılmalı ve taşlar mala veya stapula yardımı ile yüzeyden kazınmalıdır. Eğer su yatımında arduazlı membran kullanacak iseniz eriyen bitüm, bini bölgelerinden taşırıldıktan sonra soğumadan arduaz taşını dökmeniz gerekmektedir. Bini işlemini uygularken suyun akış yönünün hesaba katmanızda fayda vardır. Membranlar suyun akış yönüne dik olacak şekilde yüzeye serilmelidir. 2.kat olarak kullanılacak membranın mutlaka 1.kata tamamen yapıştırılması gerekmektedir. 1. kat ve 2. kat membranlarının ikisi de aynı yönde doğru uygulanmalıdır. Yalıtımı delip geçecek malzemeler için, yalıtım ve bu malzemelerin birbirine tutunmasını sağlayacak flanşlar kullanılmalıdır. Kumlu yüzeylere uygulanacak olan membran işleminde şalümo alevinin tutulduğu kumlu yüzey eğer parlak bir görünüme kavuşuyor ise yapıştırma için yüzey uygun hale geldi demektir. Membran uygulaması sayesinde, toprak ile temas eden duvarlar, zeminler ve temeller bunun yanı sıra balkonlar, çatılar ve ev içinde sürekli su kullanılan bölgeler suya karşı daha dayanıklı bir hale geleceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir