Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Binaların hem daha dayanıklı hem de daha konforlu kalabilmesi için binaların içine dışına ve de çatılarına su yalıtımı yapılmaktadır. Bina ömrünü kısaltan en önemli etmenler arasında su bulunduğundan dolayı bina temeline sızan suyun önüne geçilmesi bina sağlığı açısından iyi bir adım olacaktır. Yapıların gövde kısmında korozyona neden olan su binanın taşıyıcı özelliğini ortadan kaldıracak ve insanların hem can sağlığını hem de mal güvenliğini tehlikeye atacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı Kanyon Yapı ile siz de evinizin su yalıtımını en güvenilir şekilde yaptırabilir ve bina ömrünüzü uzatabilirsiniz.

  • Sürme Esaslı Su Yalıtım Malzemeleri

Çimento ve Akrilik esaslı çift kompenantlı olan malzeme toz ve sıvı kompenantlı olmaktadır. Malzemenin uygulanışı sırasında fırça kullanılır ve fileli uygulaması daha iyi bir seçenek olacaktır. Ancak malzeme uygulanmadan önce yüzeyin nemli olup olmadığına önem verilmesi gerekir.

Akrilik tek başına uygulanan bir su yalıtım malzemesidir.

Poliüretan ise fırça ile ya da püskürtme ile uygulanır. Hava ile kürlenen ya da kimyasal olan çeşitleri mevcuttur.

Bitüm Kauçuk ise UV dayanımı düşük bir malzeme olup fırça ve rulo ile uygulanır.

  • Membran Su Yalıtım Malzemeleri

PVC ise sıklıkla kullanılan bir su yalıtım malzemesi olup kalınlıkları ve özellikleri birbirinden farklı malzemeler içerir.

HDPE PVC’ye göre biraz daha yoğunluğu ve kimyasal dayanımı daha yüksektir.

T-GRIP ise PVC ve HDPE türü olup şekli itibari ile şimdiki ismi ile kullanılmaktadır.

Bitüüm esaslı su yalıtım malzemeleri iç taşıyıcı sistemleriyle farklı kalınlıklarda bulunan membranlardır.

Betonit esaslı su yalıtım malzemeleri ise içinde bulundurduğu betonit sayesinde su ile temas etmesi durumunda hacmen genişler ve suyun iç kısımlara nüfuz etmesini önler.

  • Mastik Su Yalıtım Malzemeleri

Sıcak soğuk uygulamalı, sıkıştırmalı, kimyasal kürlü gibi pek çok çeşidi ile yine su yalıtım malzemeleri arasında yerini alır.

  • EPDM Membran

EPDM Membran su yalıtımı için kullanılan en kaliteli yöntemlerden biri olup sıklıkla kullanılmaktadır.  Rafine ürünlerinden üretilmiş olan bu membran türü sentetik kauçuk adıyla da bulunmaktadır.

EPDM Membran suu yalıtım malzemesi kubbe ve teras yapılı çatı yalıtımlarında, giydirme cephelerde, bahçelerin göletlerinde, gölet tabanlarında ve arıtma tesislerinde rahatlıkla kullanılabilir. Malzemenin kullanılmasının ardından 30 yıl gibi bir süre boyunca kaliteli bir yalıtım süreci geçirebilir ve su yalıtım esaslı bir sorun yaşamazsınız.

Yapısı itibari ile yenilenmeye gerek duymayan EPDM Membranlar kulanım alanlarında göre özel üretim ile de üretilebilirler. İçinde bulunan polimerler sayesinde hem ozon gazına hem de güneşin ultraviyole ışınlarına karşı direnç gösterebilme özelliğine sahiptirler.

Uzun süre hiçbir ek müdahale gerekmeden su yalıtım görevini gören ve kaliteli yapısı ile yalıtımda bir dev yaratılmasına olanak veren EPDM Membranlar Kanyon Yapı aracılığı ile ihtiyaç duyulan alana uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir