Taş Yünü

taş yünü

 

Isı ve Ses Yalıtımında Taş Yününün Önemi

Isı ve ses yalıtımı son dönemde neredeyse her yaşam alanı için zorunlu hale getirilmiştir. Peki, ısı ve ses yalıtımı nedir, bu yalıtım işlemlerinde taş yününün önemi nedir?

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.kanyonyapi.net/fiyatlistesi.html” icon=”” target=”true”]Fiyat Listemizi İncelemek için Tıklayınız[/button]

Isı yalıtımı ve faydaları

Isı, doğası gereği sürekli olarak hareket halindedir. Bu hareket genellikle yüksek sıcaklığın düşük sıcaklığa doğru gitmesi olarak açıklanabilir. Bu sıcaklıkların yer değiştirmesi nedeni ile büyük bir sıcaklık farklı oluşmaktadır ve aradaki bu sıcaklık farkının dengelenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşam alanlarının yaz aylarında sıcak, kış aylarında da soğuk olmasına neden olunabilir. İşte bu dengeyi yaratmak ve ısı akışının yavaşlamasını sağlamak için ısı yalıtımının yapılması gerekmektedir.

Isı yalıtımının en büyük avantajı şüphesiz ki enerji tasarrufu sağlıyor olmasıdır. Yaşam alanlarına yapılan yalıtım işlemleri sayesinde kış aylarında ısınmak, yaz aylarında serinlemek adına harcadığımız enerjiyi azaltabilir ve bu şekilde daha konforlu alanlarda yaşayabiliriz. Bu kapsamda ısı yalıtımı binaların dış kısmına ya da garaj ve depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan çatı, duvar, cam, döşeme, doğrama ve tesisatlara uygulanarak istenen sonucu verebilir.

Isı yalıtımı sayesinde bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması ya da serinlemesi sağlanırken aynı zamanda çevre kirliliğinin azalması da sağlanmaktadır. Ayrıca ısı yalıtımı uygulanan binaların iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması da mümkündür. Son olarak küf, rutubet ve leke oluşumu da bu yalıtım işlemi sayesinde engellenebilmektedir.

Ses yalıtımı ve faydaları

Yaşamakta olduğumuz konut, iş yeri ve okul gibi binalarla çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültü kirliliğinin etkilerinden korunmak mümkündür. Bu noktada özellikle sinema, kayıt stüdyosu ve konser salonu gibi alanlarda ses yalıtımı sık sık tercih edilmektedir. Ses yalıtımları kalorifer, hidrofor ve jeneratör gibi gürültülü mahallerin yalıtılması ile çevreye yayılan gürültü azaltılmasını sağlamaktadır.

Temel olarak ses yalıtımı, gürültünün insanlar üzerinde oluşturabileceği zararlı etkileri en aza indirgemek adına alınacak önlemleri kapsamaktadır. Özellikle kentleşmenin plansız olarak ilerlediği noktalarda gürültü insan sağlığına ve konforuna zarar verecek bir etken haline gelmektedir. Yaşam alanlarının yanı sıra hastane, okul ve müzik stüdyosu gibi alanlarda da sessiz ve huzurlu bir ortam gerekmektedir. Bu nedenle ses yalıtımı bu yapılar için yapılması gereken zorunlu işlerden bir tanesi haline gelmiştir.

Ses yalıtımı sessiz, huzurlu ve konforlu alanlar yaratırken aynı zamanda insanı daha verimli kılmaktadır. Gürültü nedeni ile insanların dikkati kolay bir şekilde dağılabilir ve bu durum evden okula, iş yerinden hastaneye kadar birçok alan geçerlidir. Ancak kaliteli bir ses izolasyon sistemi sayesinde tüm bu dezavantajlardan kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Isı ve ses yalıtımında taş yünü nasıl bir öneme sahiptir?

Binalardaki ısı ve ses yalıtımını sağlamak adına pek çok malzeme kullanılmaktadır ve bunlardan bir tanesi de taş yünüdür. Öncelikle taş yününün ne olduğundan bahsedelim. Taş yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen diyabaz, bazalt ve dolomit gibi mineral, inorganik taşların ergitilmesi ve elyaf haline getirilmesi ile elde edilen, % 97 oranında doğal elyaf içeren bir malzemedir. Yangına karşı dayanıklı bir malzeme olan taş yününün su itici özelliği de vardır ve bu nedenle de hem ısı hem de ses yalıtımında mükemmel çözümler sunmaktadır. Gerek enerji tasarrufu gerekse yaşam konforu sunan bu malzeme kaya yünü ya da rockwool olarak da bilinmektedir.

Taşyününün ısı iletkenlik değerinin son derece düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi haline getirmektedir. Yanmaz sınıfında yer alan bu malzeme zamanla kaybolmamakta ya da bozulma yapmamaktadır. Ayrıca hem sıcağa hem de soğuğa karşı güçlü bir direnç sergilemektedir. Elbette ısı yalıtımında olduğu kadar ses yalıtımında da etkili olan taşyünü, ses titreşim özelliğini sıcaklığa dönüştürme yeteneğine sahiptir. Çapraz geçişli sayısız elyaftan meydana gelen yapısı bütün titreşimleri etkisiz hale getirmekte ve bu da onu mükemmel bir ses yalıtım malzemesi yapmaktadır.

Suya ya da yağmura karşı da ciddi direnç gösteren taş yünü, böyle durumlarda dışarıdan bakıldığında ıslak görünmektedir ancak gerçekte suyu yüzeyinde tutmaktadır. Zira taş yünü elyafları su itici özelliğe sahiptir. Elyafların her noktada sıkça bulunması da suyun iç katmanlara ulaşmasına engel olmaktadır. Bunların yanı sıra buhar geçirme özelliğine sahip olan taş yününün nemi binanın içinde tutmadığını da belirtelim.

Taş yününün kullanım alanları

Her türlü mimari detaya uygun şekilde, çeşitli ölçü ve kalınlıklarda üretilebilen taş yünleri, farklı renk ve desen seçenekleri ile sunulmaktadır. Dış mekanlarda bağımsız birimler oluşturmada, iç bölümlerin bölünmesinde, parlayıcı ve yanıcı maddelerin saklandığı yerlerde, ses ya da ısı yalıtımında ve yangın güvenliği sağlamada kullanılan taş yünleri, estetik görüntü, kolaylık, zamandan tasarruf ve işçilikten tasarruf sağlayarak tüketicilere büyük avantajlar sunmaktadır.

Günümüzde taşyünü fiyatları ürüne ve firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde bu işin üretimini gerçekleştiren pek çok firmaya rastlamak mümkündür ve bu firmalar Türkiye’nin birçok noktasına ürünlerini gönderebilmektedir. Son dönemde artan kentsel dönüşüm ya da standart inşaat projelerini düşünecek olursak ülkemizin her köşesinde ısı ve ses yalıtımı için gereken malzemelere duyulan ihtiyaç artış göstermiştir. Dolayısıyla taşyününe duyulan ihtiyaç da haliyle artmıştır.

2007 yılından bu yana ısı ve ses yalıtımı malzemeleri hususunda hizmetlerini aktif bir şekilde sürdüren Kanyon Yapı da taş yünü satışı hususunda önemli oranlar yakalamış ve piyasanın en çok konuşulan isimlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. 1000’den fazla ürün çeşidi ile müşterilerine en kaliteli hizmeti ve en iyi fiyatı sunmak için çabalayan Kanyon Yapı taş yünü fiyatları hususunda da yüzleri güldürmeyi başarmaktadır. Cephe izolasyonu dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Kanyon Yapı’nın vizyonu da her zaman müşteri memnuniyetini sağlamak olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir