Taşyünü İzolasyonu Nasıl Yapılır

Taşyünü, yapıların dış cephelerinde sıvalı mantolama sistemlerinde kullanılmak için yüksek yoğunluğa sahip bir şekilde üretilen levha çeşididir.

Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği göz önüne alınarak kullanılan taşyünü izolasyonu, dünya üzerindeki en iyi mantolama sistemi olarak gösterilmekte ve en çok terci hedilmektedir. Taşyünü izolasyonunun tercih edilmesinin nedeni de yanmaz olmasıdır. Taşyününün ısı yalıtımı yüksektir ve %70’e varan ısı yalıtımı sağlayabilmektedir. Taşyünü izolasyonu ile sadece ısı yalıtımı değil büyük ölçüde ses yalıtımı da sağlanmış olur.

Taşyünü, bazalt taşının eritilmesi sonrası ortaya çıkan maddeye verilen isimdir. İzolasyon veya montalama ise iç ve dış cephelerde, ısı ya da ses yalıtımı amacıyla kullanılan inşaat sistemine denir. Taşyünü sayesinde yapılan izolasyonda, ince sıva sistemli uygulamalar için en üst kalite seviyesine ulaşılır.

Taşyünü izolasyonunun uzun yıllar kalıcı olabilmesi için izolasyanda kullanılan tüm elemanların birbiri ile uyumlu olması gerekir. Isı yalıtımı kadar ses yalıtımında da en iyi sonuçları veren taşyünü, gerek yaşam konforunun yükselmesi gerek de enerji tasarrufu sağlamada bir unsur olarak hem kullanıcıların bilinçlenmesini hem de yönetmeliklerin yükseltilmesi amacıyla yaygınlaştırılmıştır. Bu sayede yaygınlaşan taşyünü izolasyonu, yangına olan direnci ile de binaları ve yapıları yangına karşı korumaktadır.

Taşyünü montolama, büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlayarak diğer uygulamalara karşı daha güçlü bir şekilde durmaktadır. Kullanıcıların bilgilenmesi ve öğrenmesi ile yaygın hale gelen taşyüzü izolasyonu, günümüzde farklı şekillerde yapılmaktadır.

Taşyünü izolasyonu, levhaların kuru ve düzgün bir yüzeye çimentonun baz alındığı yapıştırıcılar sayesinde uygulanır. Yapıştırıcılar, levhaların kenarlarına yakın sürülerek duvar yüzeyine yapıştırılmalıdır. Uygulandığı binalara ateşe karşı dayanıklılık sağlayan taşyünü, 1000 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilmektedir. Taşyünü, yangının başlamasından yayılmasına kadar birçok hayatı tehlikeye atan durumu engellemektedir.

Taşyünü izolasyonu ile hem soğuk hem de sıcaktan korunabilirsiniz. Taşyününün ısı iletkenliği çok düşüktür. Taşyünü, çapraz geçişli yapısı sayesinde titreşimleri de yutmaktadır. Taşyünü, bu ses enerjisini sıcaklığa dönüştürerek dışarı yansıtmaz. Aynı zamanda içinde bulunan maddelerin su iticiliği özelliği sayesinde su ya da yağmur değen yüzeylerde iç yüzeylerinin ıslanmasına izin vermez.

Taşyünü, buhar geçirme özelliği sayesinde daha nemsiz ortamlar sunar ve sıcaklık farklılıkları ile boyutu değişmez. Bu özellikleri neticesinde birçok kişinin tercihi olan taşyünü izolasyonu, Kanyon Yapı sayesinde hızlı ve profesyonel bir şekilde binalara eklenmektedir. Kanyon Yapı, taşyünü izolasyon işlemlerini, teras çatılara, iç duvarlara, dış cephe sistemlerine uygulayabilmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra taşyünü izolasyon işleminin son derece profesyonelliğe dayalı olduğunu söylememizde yarar olacaktır. Bu sebeple kesinlikle Kanyon Yapı gibi işinin ehli ve kaliteli firmalara danışılmalı ve izolasyon işi bu firmalara bırakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir