Taşyünü Mantolamanın Faydaları

Taşyünü mantolamanın faydaları

 

Yalıtım malzemeleri arasında çok önemli bir yere sahip olan taşyünü, düzgün şekilde uygulandığı zaman, hem binaya hem de binada yaşayanlara büyük faydalar sağlamakta. Taşyünü mantolama, binanın ısı yalıtımından yangın güvenliğine kadar pek çok konuda faydaya sahip. Özellikle yüksek katlı binalarda, iklimlendirme maliyetlerini gözle görülür biçimde azaltan bu malzemenin kullanımı çok önemli.

 

Taşyünü Binada ısı yalıtımı sağlıyor

Taşyünü mantolama işlemi sonrasında, binanın tüm iklimlendirme maliyetlerinde oldukça büyük bir azalma görülüyor. Bu yalıtım işlemi, Kanyon Yapı gibi, işinde uzman firmalar tarafından gerçekleştirilirse, mantolama sırasında en az fire ile, en çok alana yarar sağlamak mümkün oluyor.

 

Değerli bir işlem olan ısı yalıtımı, bina içerisinde yaşayan kişilerin de sağlığını direk olarak etkiliyor. Kalitesiz malzemelerden ziyade, taşyünü gibi bir ürünün kullanılması, güvenlik açısından da önemli.

 

Taşyünü Daireler arasında ses geçişini azaltır

Özellikle evlerde, daireler arasında ses geçirgenliğinin minimumda tutulması oldukça önemli. Huzurlu bir yaşam ortamı içi, ses yalıtımının mutlaka uygulanması gereken binalarda, taşyünü mantolama yöntemi, ses yalıtımı konusunda önemli bir etkiye sahip.

 

Düzgün gerçekleştirilen taşyünü mantolama işlemi, bina içerisinde, daireler arasındaki ses geçişini neredeyse sıfıra indirebilir. Bu işlem yapılırken, paneller arasında en az boşluğun bulunduğundan emin olunması gerekli. Her panelin özenle boyutlandırılması, ciddi anlamda emek ve tecrübe gerektiriyor. Kanyon Yapı gibi firmalar, bu işlemi en az malzeme firesi ile tamamlıyor.

 

Taşyünü yangına karşı önlem niteliğinde

Taşyünü mantolama, binada çıkabilecek yangınların büyümesi engelliyor. Yanmaz özellikteki bu malzeme, bina içerisinde çıkacak yangının diğer dairelere, yalıtım malzemesi yoluyla sıçramasının önüne geçmekte. Böylece, tüm binayı güvence altına alabiliyor.

 

İzole edilmiş bir odada çıkan yangın, kolaylıkla diğer odalara geçmeden kontrol altına alınabiliyor. Binanın diğer bölümlerinde ısı farkı yaratmayarak, tutuşmaya engel olmakta.

 

Yapının nem tutmasını engeller

Taşyünü mantolama, nem geçirmeme özellikleri sayesinde, bina duvarları içerisinde rutubet oluşmasını engellemekte. Hem insan sağlığı hem de iklimlendirme maliyetleri açısından önemli katkı yaratan bu durum, yalıtım işleminin ne kadar gerekli olduğunu tekrar gösterir nitelikte.

 

Yapının nem tutmasının engellenmesi, tüm bu faydalara ek olarak, yapının ömrünü de uzatmakta. Beton bölümlerin mümkün olduğu kadar nemden uzak tutulması, binada erken beton yorgunluğu gibi tehlikeli durumların önüne geçilmesini sağlamakta.

 

Su yalıtımı ile yaşam alanlarını korur

Özellikle çatı bölgelerinde yapılan taşyünü mantolama çalışmaları, çatıdan gelecek herhangi bir yağmur sızıntısının da önüne geçer. Bu sayede, iç kısımlarda herhangi bir hasar oluşmadan, sızıntılar kolayca onarılabilir.

 

Aynı şekilde, daire içlerinde de önemli bir yer tutan taşyünü mantolama, duvar içerisinden geçen tesisatta oluşabilecek her türlü hasarın kolayca tespit edilmesine ve yaşam alanlarına ulaşmadan onarılmasına olanak sağlıyor. Sızıntı, hasarlı bölgede hapsedilerek, oluşabilecek potansiyel maddi hasarın önüne geçilebiliyor.