Taşyünü – Taş Yünü Özellikleri – Taşyünü Fiyatları

Taşyünü Nedir?

Günümüzde yalıtım inşaat sektöründe son derece önemli bir yer edinmiş durumdadır. Artık neredeyse her binada mutlaka yalıtım malzemesi kullanılmakta ve bu şekilde binaların pek çok çevre koşuluna karşı direnç göstermesi sağlanmaktadır. Yalıtım sayesinde binalar su, ses, sıcaklık ve rutubete karşı korunmaktadır. Ancak elbette bunun için pek çok yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. Bu malzemelerin de usta bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan yalıtımların başarılı olma şansı oldukça düşüktür. Yalıtım için kullanılan malzemeler arasında taşyünü de yer almaktadır. Peki, nedir bu taşyünü?

Taşyünü, doğadaki volkanik kayaçlardan elde edilen ve mineral açısından çok zengin olan inorganik taşların yüksek ısılarda eritilerek elyaf haline getirilmesi ile meydana gelen doğal bir yalıtım malzemesidir. Bölme duvar, çatı, dış cephe yalıtımı, çelik kapı yalıtımı, fırın izolasyonu, gemi inşaatı, elektrikli ev gereçleri ve daha pek çok alanda ses, ısı ve rutubet yalıtımı olarak kullanılan taşyünü bunların yanı sıra yangın güvenliği gerektiren her alanda tercih edilmektedir ve üst düzey koruyucu özelliğe sahiptir.

Taşyünü Özellikleri

Taşyünü, kullanım yerine ve kullanım amacına bağlı olarak farklı boyut ve teknik özelliklerde üretilebilmektedir. Farklı kaplama malzemeleri ile levha, şilte, dökme ve boru şeklinde üretilebilen bu ürün ısı yalıtımı, akustik düzenleme, ses yalıtımı ve yangın yalıtımında kullanılmaktadır. Bu nedenle de taşyününün oldukça etkili özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Öncelikle taşyününün ısı iletkenlik değeri son derece düşüktür ve bu da onu iyi bir yalıtım malzemesi haline getirmektedir. Isı iletkenlik değeri yaklaşık olarak 0,035 ve 0,040 W/mK arasındadır. Isı direnci çok yüksek olan taşyünü, -50 / 1000 derece aralığında kullanılabilmektedir. Bu nedenle de yanmaz malzeme sınıfında yer almaktadır. Zaman içerisinde kaybolmayan ya da bozulmayan bir yalıtım malzemesi olduğu için organizmalar tarafından yok edilmemektedir. Üstelik bu ürün ısıtma soğutma işlemlerinde yüksek enerji tasarrufu sağladığı için binalarda iklimsel konforlu şartlar sunmaktadır.

Taşyünü, yalıtımın içinden geçen ses titreşim enerjisini sıcaklığa dönüştürmektedir. Bu malzemenin çapraz geçişli sayısız elyaftan meydana gelen yapısı titreşimleri tamamen etkisiz hale getirmektedir. Bu eşsiz fibröz elyaf yapısı da taşyününün en iyi ses emici inşaat malzemelerinden bir tanesi olmasını sağlamaktadır.

Taşyünü ayrıca ateşe karşı da oldukça dayanıklıdır ve bu onun en önemli özelliklerinden bir tanesidir. 1000 derece üzerindeki ısılara karşı bile dayanıklı olan taşyünü düzgün bir şekilde uygulandığı takdirde yangın esnasında insan hayatını kurtarmak için gerekli olabilecek zamanı kazandıracaktır. Taşyünü ile mantolanan binalar yangına karşı oldukça güvenlidir. Bunun nedeni de taşyününün yangının başlamasını ve yayılmasını engelliyor olmasıdır.

Taşyününün diğer bir önemli özelliği ise su itici olmasıdır. Yağmur ya da suya maruz kaldığı takdirde ıslak gibi görünüyor olsa da aslında suyu yüzeyde tutar. Suyu iten kısım ise taşyünü içindeki elyaftır ve elyaf yapı suyun iç katmanlara ilerlemesine engel olmaktadır. Ayrıca buhar geçirebilen taşyünü, nemi bina içerisinde tutmamakta ve binaları daha konforlu bir hale getirmektedir.

Taşyünü Fiyatları

Günümüzde taşyünü pek çok firma tarafından üretilmekte ve neredeyse tüm binalarda yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu kadar fazla tercih edilen bu malzemenin pek çok firma tarafından üretiliyor olması da fiyat çeşitliliğini beraberinde getirmektedir. Aslında bir yalıtım malzemesi olarak taşyününün fiyatının genel olarak çok yüksek olmadığını söylemek mümkün. Ayrıca bu taşyünü fiyatları boyut ve ağırlığa göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de binanın ihtiyaç duyduğu oranları belirlemek ve sonrasında fiyat bilgisi almak çok daha sağlıklı olacaktır.

Taşyünü üreticileri

Yalıtım günümüzde her binada yapılması zorunlu bir işlem olduğu için yalıtım malzemeleri de özellikle son yıllarda üretim anlamında ciddi bir artış yaşamıştır. Bu noktada yalıtım malzemesi üreticilerinin sayısının da artış yaşadığını görmek mümkündür. Yalıtım malzemeleri arasında yer alan taşyünü için de aynı durum geçerlidir. Genellikle firmalar yalnızca taşyünü üzerine yoğunlaşmamakta ve pek çok yalıtım malzemesinin üretimini gerçekleştirmektedir. Ancak işini iyi yapan ve binalar için mükemmel bir yalıtım platformu oluşturan firmaları bulmak günümüzde son derece kolay bir iştir.

Ülkemizde bu işi yapan taşyünü üreticileri sektörün de hareketli olması nedeni ile sürekli olarak rekabet içerisindedir. Üstelik inşaat sektörünün de günden güne gelişiyor olması taşyünü üreticileri için büyük bir imkan olarak nitelendirilebilir. Zira malzeme ihtiyacı her geçen gün artış yaşamakta ve talebi karşılamak adına da hem çok sayıda hem de kaliteli ürünler üretmek gerekmektedir. Neyse ki ülkemizde bu ihtiyaçları karşılayabilen pek çok yapı malzemesi üreticisi olduğunu rahat bir şekilde görebiliriz.

Taşyünü Ebatları

Her binanın aynı şekil ve yapıda olmaması inşaat esnasındaki gereksinimleri de etkilemektedir. Yani binanın planına bağlı olarak ihtiyaç duyulan yapı malzemeleri de sayı, boyut ve ebat açısından farklılık göstermektedir. Şüphesiz ki bu durum pek çok inşaat malzemesi gibi önemli bir yalıtım malzemesi olan taşyünü için de geçerlidir.

Günümüzde pek çok firma tarafından satışa sunulan taşyünü, istek ve ihtiyaca bağlı olarak üretilmektedir. Birçok etkene bağlı olarak üretilen taşyünü, hangi yapıda ve yapının hangi bölmesinde kullanılacağına bağlı olarak da değişim göstermektedir. Ara bölme, dış cephe, yüzer döşeme, mantolama, teras çatı, sanayi, klima ve gemiler taşyününün kullanıldığı alanlara örnek olarak verilebilir.

Mantolamada Taşyünü

Binaların dış cephelerinde taşyünü levhalar sıklıkla kullanılmaktadır. Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği amacı ile kullanılan bu malzeme dış cephelerde sıva altında kullanılmaktadır. Tercih edilen en iyi mantolama sistemi olan taşyünü mantolama, yanmaz bir yapıya sahiptir ve ısı yalıtım oranı da son derece yüksektir.

Taşyünü ile yapılan mantolama işlemi, ince sıva sistemli uygulamalar içinde en üst kalite seviyesini belirlemektedir. Zamana karşı ciddi bir direnç sergileyen taşyünü mantolama sistemleri, bina çatılarında, iç ve dış cephelerde ve yangın önleme amacı ile kullanılmaktadır. Buhar geçirme özelliğine sahip olması ile birlikte nem tutuşunun da önüne geçmekte ve binaları pek çok açıdan korumaktadır. Üstelik ısı yalıtım özelliği nedeni ile binalardaki enerji kaybının önüne de geçmektedir.

Yağmurda ve karda binaları su sızmalarına karşı çok daha dayanıklı hale getiren taşyünü mantolama sistemlerindeki plakalar 5 cm, 6 cm, 8 cm ve 10 cm boyutlarındadır. Uzun yıllar boyunca sistemin sağlam olması için de tüm elemanların birbirleriyle tam olarak uyumlu olması gerekmektedir. Isı yalıtımında olduğu kadar ses yalıtımında da son derece iyi sonuçlar veren taşyünü, yaşam konforunu artırırken aynı zamanda enerji sağlayarak hem binaları ve binada yaşayanları korumakta hem de enerji tasarrufu yapılmasını sağlamaktadır.

Günümüzde sıkça yapılan mantolama işlemi elbette usta eller tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenen yalıtım yaratılamayacak ve hem binalar zarar görecek hem de bina içinde yaşayan insanlar bu durumdan olumsuz yönde etkilenecektir. Neyse ki günümüzde denetim ve kontroller sayesinde bina mantolama işlemleri daha etkili ve kalıcı hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir