Teras ve Çatılarda Yalıtım Uygulamaları

Çevrenizde bulunan bazı binaların çatıları teras çatı olarak görülmekte olduğunu ve ülkemizde günden güne yaygınlaşan bir çatı olduğunun farkındasınızdır. Özellikle iklimi sıcak ve yağışın fazla olmadığı yerlerde bu çatılardan yüksek oranda bir çok yapıda görmeniz mümkündür. Ancak bu çatı sistemlerinin su yalıtımları ve ısı yalıtımlarının maksimum performans sağlayacak ürünlerle yapılması gerekmekte ve yapılmadığı taktirde ise büyük sorunların karşımıza çıkması kaçınılmazdır.

Binalarımızda ise ısı kayıtlarının önemli derecede kayıp göstermeye başlayacağı alanları çatı kısımlarıdır. Bir çok çatı çeşidi ülkemizde bulunmaktadır. Yapılarımızın çatılarının şekillerine ve çeşitlerine göre uygulamaların yalıtım modeli de çeşitlilik gösterebilmektedir. Isı kayıtlarının azalması için mutlaka çatılarımıza işlemleri yaptırmalısınız.

Teras çatı yalıtımlarının malzemeleri de aynı şekilde konum ve çeşitlerine göre farklılık göstermelidir. Örnek verecek olursa ülkemizde bulunan geleneksel teras çatılarının yalıtım ( ısı ) malzemeleri mutlaka su yalıtım ürünlerinin yani malzemelerinin altında yer almaktadır. Çatımızda bulunan ısı yalıtım ürününün altına ise buhar kesici katman uygulamalaı ve çatılarımızdaki yoğuşma riskini en aza indirmek gerekmektedir.

Yapılarımızı dış etkenlerden korumak için normal çatılarda ve üzerinde gezilebilen teras çatılarda ısı, nem ve suya karşı yalıtım mutlaka ve mutlaka sağlanmaktadır. Her bir yalıtım türü farklı bir amaca hizmet etmesinden dolayıdır ki kullanılan yalıtım malzemeleri de farklı olacaktır. Bu konu hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz Kanyon Yapı uzmanlarına (0216) 314 56 40 numarasından ulaşabilirsiniz.

Çatı ve teras yalıtımı yaparken kendinize sormanız gereken bazı sorular var, UNUTMAYIN ! Bu soruların tamamı “EVET” şeklinde cevaplanmalıdır. Aksi cevaplarınızda yani “HAYIR” cevaplarınızda eksik olan kısımları tekrar kontrol ediniz.
* Yalıtım yapılacak olan yüzeyi temizlediniz mi?
* Isı yalıtım malzemelerini kurallarına uygun olarak aralarında boşluk kalmayacak şekilde uyguladınız mı?
* Yalıtım yapılan yüzeyin üzerine su yalıtım malzemesi uyguladınız mı ?
* Yalıtım malzemelerinin kullanılacağı bölgede varsa gider ve tesisat malzemelerinin borularına göre şekillendirdirdiniz mi?
* Yalıtım yapılacak yüzeydeki su buharının yalıtım malzemesine zarar vermemesi için buhar kesici tabaka uygulandınız mı?
* Tesisatla ilgili boru var ise, bunların yalıtıını sağladınız mı?

Aklınıza takılan her türlü soru ve malzeme siparişi için firmamıza web sitesinden ulaşabilirsiniz. Kanyon Yapı tüm Türkiye ve komşu ülkelerine ürün gönderimi yapabilmektedir.

Teras ve Çatılarda Yalıtım Uygulamaları yazımızı okudunuz, ilerleyen günlerde “Eğimli Çatılarda Yalıtım” başlıklı makalemizi sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir