XPS Köpükten Taşyününe Geçiş

Enerji hayatımızın büyük bir kısmını kaplamaktadır.

Ülkemizde hatta dünya da enerji için yüksek harcamalar yapılmaktadır. Ülkemizde petrol ve doğalgaz kaynağı bulunmadığı için bu kaynakları yurt dışından elde etmekteyiz. Türkiye petrol ve doğalgaz gibi iki büyük enerji kaynağı için her yıl yurt dışına yüksek miktarda ödeme yapmaktadır. Ülkemizde kullanılan enerji kaynaklarında ki mevcut yetersizlik ve ortaya enerji kaynakları için yapılan harcamalar sonucunda çıkan yüksek maliyetler yeni yöntemler arayışına girilmesine ortam hazırlamıştır. Yeni yöntemler arayışı sonucunda kullanılan enerji kaynaklarından belirli oranda tasarruf etmek için ısı yalıtımı yöntemi geliştirilmiştir.

Son yıllarda yapılarda ısı yalıtımını gerçekleştirmek adına mantolama uygulaması kullanılmaktadır. Kullanılan bu uygulamanın birçok farklı çeşitleri olsa da genel tanım olarak mantolama kullanılmaktadır. Mantolama işlemi ile hem binalarda meydana gelebilecek dışarda ki soğuğu yapının içine geçirme ve yapının içinde ki mevcut sıcaklığı dışarı sızdırma gibi durumların önüne geçilmektedir. Bu sayede kullanılan birçok enerji kaynağından tasarruf edilmeye başlanmaktadır. Aynı zamanda mantolama işlemi sayesinde eskiyen yapıların görünümünde de düzeltilmeler meydana getirilmiştir.

Mantolama işleminde iki çeşit köpük daha yaygın olarak kullanılmaktaydı. Bunlar, çektirilmiş polistiren köpük olan XPS ve genleştirilmiş sert polistiren köpük EPS’dir.

EPS köpük uygulaması petrolden elde edilmektedir ve çeşit olarak yapısında karbon bulunanın kullanılması daha makuldur. Bu iki köpük çeşiti de ülkemizde kullanılmaktaydı. Hatta XPS çok eski bir ürün olmasından dolayı kullanım alanı daha yaygındı. Aynı zamanda bu iki köpük uygulaması alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından gerçekleştirilirse, mevcut enerji kaynakları üzerinden sağlanacak olan enerji tasarrufu yaklaşık %50 civarındadır. Fakat son yıllarda XPS köpük uygulamasının kullanımı birçok ülkede yasaklanmıştır.

Mevcut ülkelerin bu ürünü yasaklamalarının sebebi üretiminde kanserojen madde kullanılması aynı zamanda insan sağlığına ve çevreye zarar vermesidir. Belirli bir zaman sonra ülkemizde de XPS köpük yalıtım malzemesinin kullanımı yasaklanmıştır. Bu ürün yerine artık taşyünü kullanılmaya başlanmıştır.

Taşyünü volkanik kayaçlar üzerinden elde edilen dolomit, diyabaz, mineral ve bazalt gibi inorganik yapıya sahip taşların yaklaşık olarak 1500C ısıda eritilip elyaf haline gelmesi sonucunda meydana gelen %97 oranında yapısında doğal elyaf içeren, su itici özelliği bulunan, meydana gelebilecek herhangi bir yangına karşı dayanıklı, aynı zamanda ısı ve ses yalıtımı özelliğine sahip bir üründür. Taşyünü yatılım işlemlerinde, üretiminde son teknolojinin kullanılması ve uygulanması sonucunda meydana getirdiği durumlar ile rakiplerinden ayrılmaktadır. Aynı zamanda taşyünü kullanım yerine ve amacına göre boyut olarak değişiklik göstermektedir. Hatta uygulanacağı alana özel olarak üretilmektedir. Dünyada yıllar önce kullanımı yasaklanan EPS ve XPS köpük uygulamaları üzerine bu ülkeler yeni yalıtım uygulamaları geliştirmiş ve belirli bir zaman sonar bu uygulamalar bütün ülkelerde yaygınlaşmıştır. Fakat ülkemizde taşyününe henüz yakın bir zamanda kullanım yasağı getirilmesi birçok kurum ve kuruluş tarafından yeterli alt yapının halen hazırlanamamasına sebep olmuştur.

Günümüzde ülkemizde bulunan her yalıtım temelli kurum ve kuruluş taşyünü hizmeti vermekte fakat bu ürünü müşterilerine uzun sürelerde teslim edememektedir. Bu kurum ve kuruluşların taşyününü müşterilerine teslim etme süresi ortalama 1 ile 2 ay arasında değişiklik göstermektedir. Fakat Knauf, taşyünü uygulamasında kendini hızlı bir şekilde geliştirmiş olduğu için müşterilerinin isteği üzerine ürünü 1 hafta içinde ulaştırılabilmektedir. Aynı zamanda Knauf, sayesinde yalıtım işlemleri hızlanmakta ve ürünün kalitesinden dolayı ortaya çıkacak sonuç daha memnun edici olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir