Ne Aramıştınız ?

Buhar Dengeleyici Genel Bilgiler

Buhar Dengeleyici Su Dayanımı
 
1.1. Su Buharı Difüzyon Geçirgenliği :

 
Ortam sıcaklık değişimi nedeniyle oluşan iki ortam arasındaki basınç farkıyla su buharını içinden geçirmesidir. Buhar geciktirici ve dengeleyicilerin kullanılmadığı kesitlerde yapı malzemeleri, su buharına ve buharın oluşturduğu basınca karşı tam bir direnç gösteremez. Yapı malzemelerinin kendi bünyelerindeki difüzyon dirençleri farklıdır ve buhar geçişi esnasında oluşan farklı dirençler sebebiyle ‘yoğuşma’ su buharının hareket yönündeki tüm kesitte kaçınılmaz hale gelmektedir. Buhar dengeleyici fiyat
bilgisi için bizi arayın..
 
1.2. Su Buharı Difüzyonu – Eşdeğer Hava Tabaka Kalınlığı Sd (m)
 
Yapı malzemesinin su buharına karşı gösterdiği dirence eşit, hareketsiz hava tabakasının kanlılığı olarak tanımlanan değerdir. Malzemelerin özellikleri EN 12572; 1931’e göre belirlenir. Ürün sınıflandırılmaları eşdeğer Hava Tabaka Kalınlığı Sd değerine bağlı olarak yapılmaktadır.
 
Nefes alan Trio Plus buhar dengeleyici ürünleri, polipropilen  örgüsüz katmanları arasındaki özel mikrofilm tabakası sayesinde, iç ortamdan gelen su buharına yön vererek, dışarıdaki yüzeyde su buharını damlacık şeklinde yoğunlaştırır.

Su buharı, diğer yapı malzemelerine ulaşmadan su yalıtım özelliği ile yoğunlaşan su buharını yapıdan uzaklaştırarak görevini tamamlar.
 
BUHAR DENGELEYİCİ ÖRTÜ NASIL KULLANILIR :

Buhar dengeleyici ürünler ,türkiyede son yıllarda daha sık kullanulmaya başlanmıştır.Buhar dengeleyici betonarme ve ahşap binalarda bina içindeki havanın bina dışına çıkmasınayardımcı olurak iç mekanların hava almasını sağlar . Binanın dış kabuğunun altında kullanılan buhar dengelyici ,dışardan gelen sudan binanın dış yüzeyinin ve taş yünü gibi binayı koruyan ürünlerin zarar görmesini engeller. Buhar dengeleyici dışarda nem li bir ortam varken bina içinde nispeten daha kuru bir hava olmasına yardımcı nolur.Buhar dengeleyici kelimeside burdan gelmektedir. Türkiyede buhar dengeleyici örtü uygulamalarında taş yünü üzerinde kullanılmaktadır bazı uygulamalarda ise taş yünü nün üzerine tül uygulanarak bir katta buhar dengeleyici kullanılmaktadır.buhar dengeleyici örtü taş yünü ile birlikte kullanılacaksa tüllü taş yünü kullanımına gerek bulunmamamktadır.

BUHAR DENGELEYİCİ UYGULAMA HATALARI:

Buhar dengeleyici kullanım alanları genel olarak çatılar veya giydirme cephe binalardır bunlarda çatı ugulamasında buhar dengeleyici örtü uygulanırken 10cm bin payı yapılmalıdır bu bini paylarının birlşim yerleri ve buhar dengeleyicinin bitim noktaları buhar dengeleyici akrilik bant ile yapıştırılmalı ve binanın bu noktalardan su almasının önüne geçilmelidir. Fakat türkiyedeki bazı uygulamalarda bu ekyerleri buhar dengeleyici akrilik bant ile kapatılmayıp buhar dengeleyici örtü yüzeye tuturulmak için çivi vida ve mantolama malzemesi gibi birçok delici ürünle delinmekte ve buhar dengeleyici örtünün tüm özellikleri kaybolmakta ve binanın buralardan su almasına sebep olunmaktadır kullanımda ençok dikkat edilmesi gereken nokta budur.

Buhar dengeleyici Kullanım Alanları ;
Buhar dengeleyici çatı tahtalı kiremit çatı uygulaması.
Buhar dengeleyici Çatı tahtasız kiremit çatı uygulaması
Buhar dengeleyici Çatı tahtalı shingle uygulaması
Buhar dengeleyici  PVC siding detayı
Buhar dengeleyici Ahşap iskeletli duvar
Buhar dengeleyici Ahşap iskeletli sıva kaplamalı duvar uygulaması
Buhar dengeleyici Çinko titanyum metal çatı uygulaması
Buhar dengeleyici Kiremit çatı (Baskı çıtalı) çatı uygulaması Duvar üzeri havalandırmalı giydirme cephe uygulaması

Buhar dengeleyici ürünler hakkında detaylı bilgi almak için
0216 314 56 40 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.